Aká výživa prispieva k zníženiu vysokého krvného tlaku?
 
Zo základných výživových zložiek sú v znižovaní krvného tlaku najdôležitejšie omega-3 tuky, omega-9 kyselina olejová, vláknina, enzýmy a antioxidanty.
 
Kyselina linolénová,  ALA
 
Omega-3 ALA môže svojimi účinkami prispieť k zniíženiu výskytu srdcovo-cievnych príhod,  vysokého tlaku infarktu myokardu, mozgového krvácania. Z kyseliny linolénovéj sa vytvárajú prostaglandíny PGE-1 s relaxačným účinkom na cievy.
 
Najbohatším zdrojom je ľanový olej. Pravidelné úžívanie ľanového oleja  musí byť sprevádzané dostatkom vitamínu E, ktorý vychytáva voľné radikály vznikajúce pri metabolizme nenasýtených mastných kyselín. Výsledné pôsobenie znižuje krvný tlak, aj keď nie tak účinne ako EPA a DHA. Zníženú účinnosť ľanového oleja na vysoký krvný tlak zapríčiňuje  potreba metabolickej premeny ALA z ľanového oleja na EPA a DHA. Táto metabolická premena (prolongácia – predĺženie molekuly) prebieha v tele mladých ľudí  za optimálnych podmienok s účinnosťou 10 až 15% a u starších ľudí sa vekom znižuje. Preto najmä u starších ľudí  je oveľa účinnejšie podávať hotové omega-3 s dlhým reťazcom: EPA a DHA. 
 
Kyselina eikosapentaénová a dokosahexaénová EPA a DHA – rybí olej
 
Patria medzi omega-3 nenasýtené mastné kyseliny významne prispievajú k prirodzenému – fyziologickému zníženiu vysokého krvného tlaku.
 
Z uvedených mastných kyselín sa v tele vytvárajú vazodilatačné látky uvoľňujúce napätie ciev a tým priamo znižujúce krvný tlak PGE-1 a PGE-3). Potravinové zdroje: rybí tuk a tučné ryby z chladných morí. Ryby z teplejších zemepisných oblastí,raky, kraby a sladkovodné ryby obsahujú malé množstvo omega-3 tukov (do 0,5%) a preto nie vždy postačuje „jesť ryby“. Záleži na tom aké a veľmi podstatné aby neboli nakladané v rastlinných olejoch. Takéto „ryby“ v rastlinnom oleji obsahujú prevahu omega-6 a nemožno počítať že ich konzumácia prispeje k zníženiu krvného tlaku.
 
Najúčinnejšie z hľadiska zníženia krvného tlaku je veľmi dôležitý pravidelný a dostatočný príjem omega-3 (5-10g denne),  ideálnym prirodzeným zdrojom je rybí olej. Je tu dobrá správa pre ľudí, ktorý majú nepríjemné skúsenosti s charakteristickou chuťou po rybách. V súčasnosti už existuje vysokočistený rybí olej natural zbavený zápachu (dezodorizovaný) vhodný na dennú konzumáciu v dostatočných dávkach. Odteraz pri užívaní rybieho oleja už len svieži pocit a vôňa citrónu. Viac informácií získate tu: rybí olej natural     
 
Kyselina olejová (75% obsah v olivovom oleji) znižuje krvný tlak, hladinu cholesterolu a tým spomaľuje proces aterosklerózy. Olivovému oleju sa historicky pripisovala schopnosť znižovať krvný tlak. Pôvodne sa uvažovalo že tento účinok spôsobuje vysoký obsah vitamínu E a polyfenolických antioxidantov. Neskôr sa v mnohých klinických štúdiach dokázalo že za hypotenzívne účinky je zodpovedná kyselina olejová, ktorá sa nachádza v olivovom oleji v množstve 70-80%. Kyselina olejová priamo pôsobí na štruktúru bunkových membrán cez G-proteín (J.E.Halver, PNAS, 17;2008).
 
Všade kde je to možné, v príprave studených jedál a šalátov používajte olivový olej a nahraďte ním repkový, slnečnicový  a sójový olej.
 
Vláknina – nestráviteľná časť potravy, pomáha k zrýchlenej pasáži a vyprázdňovaniu čriev. Zvýšenie priechodnosti umožňuje znížiť spätné vstrebávanie cholesterolu a zároveň dochádza k jeho zvýšenému vylučovaniu. K potravinám s vyšším obsahom vlákniny patrí ovocie, zelenina a celozrnné potraviny.
 
Dlhodobý príjem iónov magnézia pôsobí uvoľňujúco na svalovinu ciev a tým priamo znižuje krvný tlak.
 
Enzýmy so schopnosťami rozpúšťať usadeniny v cievach sú prirodzenou súčasťou surovej potravy, preto je vhodné zvýšiť podiel tepelne neupravených jedál. Intenzívnejšiu variantu predstavuje enzymoterapia a užívanie enzymatických prípravkov.
 
Čo pôsobí preventívne proti vzniku vzniku hypertenzie?
 
Účinne predchádzať hypertenzii je možné len obmedzením všetkých rizikových faktorov súčasne. K životnému štýlu patrí dostatok pohybu, primeraná telesná hmotnosť (BMI do 25) a predchádzanie nadmernému a dlhodobému stresu.
Z doplnkových výživových faktorov sú v prevencii hypertenzie veľmi dôležité:
 
Viitamíny – antioxidanty C a E. Vitamín C zháša voľné radikály vo vodnom prostredí, vitamín E pôsobí v tukovom prostredí, vzájomne sa dopĺňajú. Nestačí spomenúť si na vitamín C len pri prechladnutí alebo chrípke.

Pravidelný a dlhodobý príjem selénu, ktorý je potrebný pre funkciu najsilnejšieho antioxidačného enzýmu v tele – superoxiddismutázy (SOD).

 

Pravidelný a dlhodobý príjem rastlinných antioxidantov zaradených do skupiny flavonoidov, medzi ktoré patria rutín, hesperidín, proantokyanidíny, katechíny. Zdrojmi sú farebné šupky ovocia, červené víno, kôra stredomorskej borovice obsahujúca pycnogenol, bohatým zdrojom je zelený čaj s obsahom katechínov.
 
Čomu sa vyhýbať pri vysokom tlaku?
 
Kyselina linolová – nenasýtená omega-6
 
Najbohatšími zdrojmi sú repkový a slnečnicový olej. Zdravotne sú omega-6 prijateľné v menších množstvách,  imunitný systém ich potrebuje na tvorbu zápalových látok v boji proti infekciám.
 
Rizikový je nadmerný  príjem omega-6 a vysoká prevaha  omega-6 nad príjmom omega-3, ktorá  je spájaná so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych ochorení, vysokého tlaku, porážky, trombózy. Vysoká prevaha omega-3 nad omega-6 je civilizačným problémom modernej západnej civilizácie, krorá pristúpila k masívnemu využívaniu rastlinných olejov – repkového, slnečnicového a sójového. Tieto oleje sú dnes všade, máslo sa nahradilo rastlinným máslom, rastlinné oleje sú dokonca ukryté v  rôznych  akože-mliečnych výrobkoch: m-sielkách, sm-tánkach a alternatívnych akože-syroch (rodinná tehla – výrobok s obsahom syra,  podstatné je že v názve nenájdete slovíčko "syr"), v umelej práškovej šlahačke, takmer vo všetkých zmrzlinách. 
 
Omega-6 mastné kyseliny sú zdrojom pre tvorbu prozápalových eikosanoidov (20-uhlíkové metabolity kyseliny arachidónovej) a majú vazokonstrikčné účinky = zužujú cievy a agregačné účinky = zvyšujú zrážanie krvi a tým prispievajú k upchávaniu ciev a ateroskleróze. Všetky uvedené účinky prispievajú k zvýšenému krvnému tlaku, žilovej trombóze a zápalu ciev s usadzovaním cholesterolových plátov, chorobnému procesu súhrnne nazývanému srdcovo-cievne ochorenia (J.Am.Heart Ass.2009).
 
Skrátene: prestaňte používať repkový a slnečnicový olej ako výdatné zdroje omega-6 a nahradťe tieto oleje olivovým olejom. Olivový olej obsahuje vysokú prevahu omega-9 kyseliny olejovej, ktorá má dokonca schopnosť znižovať krvný tlak.
 
Ak potrebujete vyprážať, použite radšej nasýtené prirodzené tuky: bravčovú masť, ktorá je stabilná proti rozkladu pri vyšších teplotách. Škodlivé rozkladné produkty (akroleín) pri zahrievaní nenasýtených rastlinných olejov spôsobujú ďaleko väčšie zdravotné riziká, spúšťajú tvorbu voľných radikálov a tým poškodzujú cievne steny. Cholesterol prítomný v bravčovej masti  sa nedokáže usadzovať v cievach bez prítomnosti zápalového procesu a vysokej zrážanlivosti krvi (tromboxán) a práve tieto posledne menované procesy urýchľujú repkový a slnečnicový olej, ktoré sú "bez cholesterolu".
Vyprážanie a vysmážanie obmedzte na minimálnu možnú mieru. 

Trans-mastné kyseliny (hydrogenované tuky, vyprážané jedlá, suché krekry, pečené cereálie s prídavkom rastlinných tukov). Prirodzene sa v potrave vyskytujú len vo veľmi malých množstvách. Až 80% trans mastných kyselín v potrave má pochádza z čiastkovej alebo úplnej hydrogenácie tukov, pečenia potravín s obsahom rastlinných tukov. Hlavnými trans-mastných kyselín sú margaríny, rýchle občerstvenie – hranolčeky, topinky, pečené „zdravé cereálie“ s modifikovanými rastlinnými tukmi a rôzne slané krekry, zemiakové lupienky.

Najzdravšou „cereáliou“ je obyčajný chlieb, pretože neobsahuje pridané modifikované rastlinné tuky ako rôzne sušienky na dobré ráno.
 
Nenápadným ale výdatným zdrojom trans-mastných nasýtených kyselín je tiež sójové "mlieko". Je to v skutočnosti emulgovaný, stužený palmový olej s vysokým obsahom trans-mastných kyselín rozmiešaný s emulgátorom lecitínom a s prídavkom mliečneho cukru – laktózy.  Čistá tuková emulzia s cukrom – upchávač ciev. Tákáto  "racionálna výživa" nemá nič spoločné so zdravou výživou.
 
Skrátene: vyhýbajte sa všetkým umelým tukom, margarínom a skrytým umelým tukom v tukovom pečive a rôznych cereáliách, náhražkám mlieka, syrov a smotany, neprirodzeným potravinám. Sú bohatými zdrojmi škodlivých trans-mastných kyselín.