Omega-3 mastné kyseliny – účinky na organizmus
 
 
Ste tiež zmätený všetkým, čo sa týka tukov?
 
Nerozpoznáte rozdiel medzi dobrými a zlými tukmi a olejmi?
 
Nie ste sami. Avšak po prečítaní kapitol o tukoch typu omega-3 budete mať jasno vo všetkom, čo sa týka určitých tukov, ktoré dokážu zredukovať riziko srdcových ochorení a rakoviny, uľaviť od bolestí a ďalších problémov. Zatiaľ čo mnohé tuky nie sú nášmu zdraviu prospešné, alebo aspoň pri nestriedmej konzumácii, tuky typu omega-3 niekedy nazývané „rybie tuky“ – nám veľmi prospievajú.
 
Prečo je teda stále toľko nedorozumení a zmätkov okolo jedlých tukov? Všetko má obzvlášť na svedomí veľká chyba, ktorá sa stala v medicíne, asi tak pred päťdesiatimi rokmi. Experti sa teda uzniesli na tom, že americká verejnosť potrebuje akúsi „transfúziu„ v podobe polynenasýtených tukov, ktorá by zastavila rastúcu epidémiu infarktov. Zásadná chyba, ktorá sa stala, bolo pozabudnutie zvláštnych tukov, o ktorých tu budete čítať – omega-3 esenciálnych mastných kyselín. Americká strava už vtedy neobsahovala dostatočné množstvo tzv. dobrých tukov, ale pri ich ďalšom znížení v strave sa tento nedostatok dostal k nebezpečnej hranici.
 
Mnoho vážnych ochorení môže byť vyliečených, alebo sa im ešte lepšie môžeme vyvarovať, pokiaľ tieto zvláštne tuky zaradíme na správne miesto v našom jedálničku. Bohužiaľ, stále ešte nájdeme množstvo lekárov a dietológov, ktorí nevenujú tukom veľkú pozornosť. I pri len nepatrných zmenách, ktoré urobíte vo svojom jedálničku, budete môcť čoskoro pozorovať výrazné zlepšenie svojho zdravotného stavu.
 
Na nasledujúcich stranách zistíte, čo sú mastné kyseliny, čo robí tuky typu omega-3 tak jedinečnými, a prečo sa toľko bežných problémov, ako sú vysušená pokožka a boľavé kĺby, zlepšia, pokiaľ sú tieto tuky zaradené do stravy. Dozviete sa tiež o významnej úlohe omega-3 tukov pri liečbe astmy a alergie, pri prevencii vážnych život ohrozujúcich chorôb, ako sú choroby srdca, cukrovka a rakovina. Dozviete sa, prečo sa týmto zvláštnym tukom hovorí „potrava mozgu“ a ako môžu zmeniť vašu náladu zo smutnej na výbornú.
 
A čo je vôbec na týchto „skvelých“ tukoch typu omega-3 najpovzbudivejšie je to, ako ľahko ich telo dokáže akceptovať a ako rýchlo začnú pomáhať pri uzdravovaní a obnove síl. Tuky typu omega-3 sú skutočne našimi „skvelými pomocníkmi“.