Diéta pri Raynaudovom syndróme

Funkčná výživa pri Raynaudovom syndróme
 
Aj keď príčiny RS zostávajú zahalené tajomstvami, známe sú mechanizmy charakter poškodenia tkanív. Počas záchvatových epizód vzniká enormné množstvo voľných radikálov poškodzujúcich endotel – vnútornú výstelku ciev a okolité tkanivá. Na základe poznatkov klinických štúdií ktoré pozorovali znížené hladiny dôležitých antioxidantov (vitamín E, C, a selén) u pacientov s RS sa odporúča liečebné použitie antioxidantov a potravy bohatej na antioxidanty.
 
Raynaudov syndróm sa vyznačuje typicky častou prítomnosťou autoimunitných zápalových sprievodných ochorení, s ktorými má priamu súvislosť.
 
Funkčná výživa by sa mala byť z uvedeného dôvodu protizápalová, zameraná na vyhýbanie sa konzumácii omega-6 nenasýtených tukov, z ktorých sa v tele vytvárajú zápalové cytokíny a vazokonstrikčné (cievy zužujúce) látky. Konzumácia uvedenej skupiny nenasýtených tukov môže prispievať k zhoršovaniu priebehu ochorenia. Najbohatšími zdrojmi omega-6 MK sú slnečnicový, repkový a sójový olej, (až 50% omega-6) rastlinné masla, búrske a kešu oriešky.
 
Vyhýbať sa konzumácii červeného mäsa obsahujúceho hémové železo ako katalyzátor zápalových mechanizmov. Uprednostňovať rybie mäso, špeciálne ryby z chladných morí s vysokým obsahom omega-3.
 
Vhodnými potravinami sú oleje bohaté na antioxidanty ale zároveň obsahujúce nízky podiel omega-6 MK: olivový olej obsahujúci antioxidant hydroxytyrozol, panenský palmový olej obsahujúci zmes tokotrienolov – celú skupinu prírodných vitamínov skupiny E.
 
Veľmi dôležitý je pravidelný prísun omega-3 MK zabezpečujúci zdroj tvorby protizápalových a vazodilatzačných (rozširujúcich cievy) látok. Najvýhodnejším zdrojom je rybí olej s obsahom EPA a DHA – omega-3 s dlhým reťazcom, menej vhodný je ľanový olej s obsahom ALA – omega-3 s kratším reťazcom a zníženou protizápalovou účinnosťou, vyvážený pomer omega-3 k omega-6 MK cca 1:1 poskytuje olej z ryžových otrúb. Veľmi vhodnými potravinami sú syry, mlieko, maslo s obsahom cysteínu, vitamínov A,D,E a nasýtených mastných kyselín so stredným a krátkym reťazcom.
 

Esenciálne omega-3 mastné kyseliny

Protizápalové pôsobenie omega-3 mastných kyselín pomáha zmierňovať prejavy ochorenia. Klinickej štúdii sa zistilo, že užívanie rybieho oleja zvýšilo strednú dobu pred nástupom RS po vystavení chladu (najmä u ľudí, ktorí mali primárny RS). Rybí tuk tiež zvýšil toleranciu voči pôsobeniu chladu o čom svedčí výrazne zvýšený krvný tlak v prstoch. Takmer u polovice ľudí, ktorí užívali rybí olej sa neprejavovali príznaky RS v reakcii na studený vodný kúpeľ (DiGiacomo RA et al 1989).
Odporúčaná denná dávka: 2500 mg čistých omega-3 (= 1 polievková lyžica rybieho oleja)
 
Mikronutrienty v podpornej liečbe RS
 
Vitamín E
Je kľúčovým antioxidantom zabraňujúcim oxidácii polynenasýtených mastných kyselín. Pri niektorých formách RS bol zistený liečebný účinok podávania vitamínu E. Klinická štúdia preukázala pozitívne účinky podávania syntetickej formy vitamínu E alfa-tokoferol acetátu pri RS (Matoba T et al 1977).
Odporúčaná denná dávka: 200mg
 
 
Vitamín C
Je dôležitý pri syntéze – tvorbe kolagénu, súčasti cievnej steny. Štúdie ukázali zlepšenie prietoku krvi po podávaní vitamínu C. Napríklad u pacientov s aterosklerózou srdcových ciev vitamín C znižoval vazokonstrikciu – zužovanie ciev a tým zlepšoval prietok krvi cievami (Gocke N et al 1999). Nedostatok vitamínu C a selénu bol spájaný so zvýšeným rizikom sklerodermie u ľudí trpiacich Raynaudovym syndrómom (Herrick AL et al 1994).
Odporúčaná denná dávka: 500mg kapsla s predĺženým uvoľňovaním
 
 
Niacín
Pri experimentálnom liečebnom podávaní niacínu sa pozorovalo zlepšenie mikrocirkulácie nielen prostredníctvom rozšírenia ciev ale zároveň aj posilnením schopnosti degradovať – rozkladať krvné zrazeniny a znížením tukov v krvi. V porovnaní so štandardnou liečbou bolo zaznamenané menej vedľajších účinkov (Holti G 1979). Niacín tiež významne zlepšil priebeh ochorenia a znížil frekvenciu výskytu záchvatov RS (Murphy R 1985).
Odporúčaná denná dávka: 50 – 150 mg
 
 
Magnézium
Je potrebné pre zachovanie relaxácie – uvoľňovania hladkého svalstva ciev. Uvoľňovanie ciev pôsobením magnézia preventívne znižuje závažnosť zužovania ciev počas záchvatov Raynaudovho syndrómu. Fyzickým stresom sa zvyšujú nároky na prísun magnézia. Hladiny magnézia v erytrocytoch – červených krvinkách u žien s RS môžu sezónne kolísať. Podstatne znížené boli v zimnom období v porovnaní s letným obdobím (Leppert J.et al 1994). Bohatým prírodným zdrojom magnézia sprevádzaný potrebnými antioxidantami je napríklad čaj Roibos alebo špeciálne magnéziové minerálne vody (Magnesia, Ľubovnianka)
Odporúčaná denná dávka: 500 – 1000 mg
 

L-Arginín
L-arginín dokázal obmedziť poškodenia tkanív spôsobené RS a zmiernil príznaky v nasledujúcich záchvatoch.  Stimuluje produkciu oxidu dusnatého, a tým pomáha udržať cievy otvorené a uvoľnené (Rembold C et al 2003). Výsledky štúdií s L-arginínom sú zmiešané, v niektorých sa preukázala prospešnosť podávania, iné štúdie nevykázali žiadnu účinnosť.
Odporúčaná denná dávka: 500 mg
 
 
Ginko Biloba
Ginkgo biloba je dobre tolerovný rastlinný extrakt. V jednej štúdii, Ginkgo biloba znížilo frekvenciu RS záchvatov za týždeň o 56 percent (Muir AH et al 2002).
Odporúčaná denná dávka: 120 mg
 

Fytoetrogény
Estrogény a príbuzné zlúčeniny zvyšujú syntézu oxidu dusnatého, čo uvoľňuje hladkú svalovinu ciev a rozširuje cievy. Pri fytoestrogéne genisteíne bola dokumentovaná v laboratórnych podmienkach inhibícia – zníženie chladom navodenej vazokonstrikcie (stiahnutia ciev) u pacientov, ktorí mali RS (Furspan PB et al 2004).
 
 
N-Acetylcysteín (NAC)
NAC samotný je silným antioxidantom, zároveň sa zúčťastňuje na tvorbe glutatiónu – najsilnejšieho vnútrobunkového antioxidantu. Aktívne pôsobí pri predchádzaní a znižovaní porúch funkcie endotelu – cievnej výstelky u ľudí s RS. V dvoch štúdiách vnútrožilovo podávaný NAC znížil frekvenciu a závažnosť RS záchvatov u pacientov, ktorí mali sklerodermiu (Sambo P et al 2001) a tiež zvýšil celkové prekrvenie rúk.

Odporúčaná denná dávka: 600 mg
Zdroj: Rosato E et al: The treatment with N-acetylcysteine of Raynaud’s phenomenon and ischemic ulcers therapy in sclerodermic patients: a prospective observational study of 50 patients;Clinical Rheumatology, Vol.28, No12 / Dec.2009.