Špecifické účinky kurkumínu
 
Chelatačné vlastnosti kurkumínu
 
Ióny kovov – potrebné a zároveň potencionálne nebezpečné. Napríklad meď a železo ako aj iné ióny kovov sú esenciálnymi mikroprvkami potrebnými pre funkciu mnohých enzýmov, ale v prípade že dochádza k ich nadmernému hromadeniu v tele, môžu spôsobovať nezvratné zápalové a oxidatívne poškodenie rôznych tkanív.

Príkladom keď dochádza k škodlivému pôsobeniu a urýchľovaniu neželaných chemických reakcií je oxidatívna reakcia pri ktorej sa vytvárajú beta-amyloidné bielkoviny v mozgu a vyúsťujú do Alzheimerovej choroby.
 
Detoxifikácia tela
Chelatácia ortuti kurkumínom
Kurkumín je unikátna látka so silnými chelatačnými vlastnosťami. Dokáže pevne viazať ióny kovov, obrazne povedané „viacnásobne ich uzamknúť“ a spoločne ich bezpečne vylúčiť von z tela. Týmto spôsobom dokáže zbaviť telo ťažkých kovov.  
 
Chelatačné schopnosti kurkuminoidov zodpovedajú za ochranné a liečebné účinky kurkumy napríklad pred poškodením mozgu Alzheimerovou chorobou, väzba polyfenolických kurkuminoidov na metalloproteinázy (enzýmy obsahujúce v molekule atómy kovov) zabraňujú zápalovej deštrukcii kĺbnej chrupavky, rovnako zabraňujú nadmernému rozkladu kolagénu s pribúdajúcim vekom a tým spomaľujú stárnutie kože. Prírodné kurkuminoidy sú odporúčane v anti-age starostlivosti o kožu.

Chelatačné vlastnosti v boji proti patogénom
 
Kurkumín vykazuje významnú antibakteriálnu a antifungálnu (protiplesňovú) aktivitu. Viacerí výskumníci spájajú antibakteriálne účinky kurkumínu s chelatačnými vlastnosťami, teda schopnosťou pevne viazať ióny kovov. Je známe že baktérie potrebujú na prežitie a množenie v tele hostiteľa ióny železa. Kurkumín dokáže pevne vyviazať voľné ióny a tým znemožniť rozmnoženie patogénov. Podobným chelatačným spôsobom pôsobia napríklad antibiotiká zo skupiny tetracyklínov (minocyklín, tetracyklín). Kurkumín na rozdiel od tetracyklínov nemá závažné nežiadúce účinky.