Ako je možné zachovať farbu vlasov?
 
Aj napriek optimálnemu rastu vlasov môže dochádzať k strate tvorby pigmentu – šediveniu. Šedivenie vlasov je prejavom poruchy tvorby pigmentu a prichádza s vekom. Priamo súvisí s procesom stárnutia, oxidatívnym stresom a kumulatívnou mierou intenzity chronických zápalových procesov. Opatrenia znižujúce oxidatívny stres a zápalové procesy preto môžu pôsobiť najúčinnejšie v spomalení straty pigmentácie.

Antioxidačné vitamíny
 
Zabezpečujú ochranu pred oxidatívnym stresom vo vodnom a tukovom prostredí. Dôležitý je pravidelný a dlhodobý príjem antioxidačných vitamínov A-C-E. Príjem vitamínu A je z hľadiska bezpečnosti vhodnejší vo forme karotenoidov. Vitamín C v bežných formách sa rýchlo vylučuje, biologicky lepšie využiteľný je vo forme s predĺženým uvoľňovaním.
 
Aminokyseliny zvyšujúce hladiny glutatiónu
 
Pre zabezpečenie maximálnej antioxidačnej ochrany a tým aj zachovania pigmentácie vlasov je vhodné zaradiť výživové doplnky zvyšujúce hladiny najdôležitejšieho vnútrobunkového antioxidantu – glutatiónu (GSH). Glutatión sa v tele vytvára z glycínu, kyseliny glutámovej a cysteínu. Glycín a kyselina glutámová sa nachádzajú v bunkách v pomerne veľkom množstve, takže rozsah syntézy GSH určuje dostupnosť cysteínu.
 
Cysteín
 
Ako aminokyselina obsahujúca –SH skupinu je preto kľúčovou aminokyselinou pre správnu funkciu vnútrobunkového antioxidačného systému. Cysteín je dobre známy a veľmi dobre dostupný napríklad ako mukolytikum vo forme acetyl-cysteínu (Solmucol, ACC). Po vstrebaní sa odštiepi -acetyl skupina a cysteín sa následne zapája do metabolických procesov.
Telo dokáže použiť pre syntézu GSH aj iné aminokyseliny obsahujúce –SH skupinu, napríklad metionín alebo kyselinu thioctovú nazývanú tiež alfa-lipoovú, rovnako zdrojom síry môže byť aj molekula metylsulfonylmetánu (MSM).
 
Nevýhodou acetyl-cysteínu v porovnaní napríklad s MSM je zbytočne vysoká cena a kyslá reakcia, pri metabolizme uvoľňuje -acetyl radikál s formáciou kyseliny octovej. MSM nemá kyslú reakciu.
 
Metylsulfonylmetán – MSM
 
MSM je významne zastúpenou zložkou tela, poskytuje zdroj síry pre viac ako 150 enzýmov, tvorbu hormónov, bielkovín, protilátok, je substrátom pre najsilnejší bunkový antioxidant – glutatión. MSM sa nachádza v každej bunke, najvyššie koncentrácie dosahuje vo vlasoch, nechtoch, spojivovom tkanive – kĺbnej chrupavke a v pokožke. Molekula MSM je substrátom pre tvorbu glutatiónu. Posilnením vnútrobunkovej ochrany sa zabraňuje degenerácii melanocytov a strate pigmentácie vlasov. Výhodou MSM je že súčasne má množstvo iných pozitívnych účinkov, vrátane posilnenia tvorby kolagénu, zvýšenej regenerácie chrupaviek a detoxifikácie.
 
 
Kyselina alfa-lipoová
 
Je silným antioxidantom. Rovnako kyselina alfa-lipoová (tioctová) obsahuje dve tiolové –SH skupiny a tiež je zdrojom pre syntézu glutatiónu. Má chelatačné vlastnosti. Nevýhodou kyseliny alfa-lipoovej v porovnaní s acetylcysteínom je nižšia biologická dostupnosť a vyššia cena, výhodou je lepšia tolerancia pri užívaní vo forme výživových doplnkov.
 
Selén
 
Viaže sa s aminokyselinami, vytvára selenometionín a selenocysteín. Je kofaktorom glutatiónperoxidázy a zvyšuje kapacitu antioxidačných systémov. Zvýšená antioxidačná ochrana znamená zachovanie zdravých vlasových folikulov, predĺženie životnosti vlasového koreňa a hustejšie vlasy.
 
Omega-3 mastné kyseliny
 
Sú stavebnou zložkou membrán každej bunky a zároveň sú zdrojom pre syntézu protizápalových prostaglandínov a leukotriénov. Zvýšením tvorby protizápalových leukotriénov dochádza ďaľším mechanizmom k posilneniu ochrany vlasových folikulov pred oxidatívnym stresom. Omega-3 kyseliny tiež účinne pomáhajú pri nadmernej tvorbe lupín z atopických príčin po vylúčení mykotických infekcií.

Omega-3 mastné kyseliny pôsobia inhibične na enzým 5-alfa-reduktázu (5-AR) a v skutočnosti patria medzi najsilnejšie inhibítory 5-AR. Enzým 5-AR konvertuje testosterón na dihydrotestosterón, ktorý je najviac zodpovedný za útlm rastu, atrofiu folikulov a vypadávanie vlasov vyúsťujúci do androgénnej alopécie. Suplementácia omega-3 mastnými kyselinami môže byť preto obzvlášť účinná u mužov s postupujúcou stratou vlasov.
 
Flavonoidy
 
Antioxidačné účinky flavonoidov sú dobre známe. Menej známe sú ich molekulárne mechanizmy. Zistilo sa že flavonoidy a ich fenolické skupiny majú chelatačné vlastnosti a teda schopnosť viazať katióny kovov, napríklad železa ktoré pôsobí výrazne prooxidačne. Pri konzumácii potravy bohatej na flavonoidy alebo zeleného čaju by sa preto nemali súčasne užívať doplnky s obsahom železa, ktoré sa viaže s flavonoidmi a ruší antioxidačné účinky flavonoidov. Celá rada multivitamínových preparátov obsahuje v 1 tablete súčasne železo a flavonoidy – vzájomne protichodnú kombináciu. Vyhýbajte sa použitiu multivitamínových doplnkov s minerálmi obsahujúcich kombináciu flavonoidov a železa. Medzi najúčinnejšie antioxidačne pôsobiace flavonoidy patria EGCG, kvercetín, pyknogenol.
 
Zázvor
 
Zázvor, oddávna používaná korenina obsahuje látky s komplexným protizápalovým účinkom zasahujúcim nielen tvorbu prostaglandínov ako napríklad NSA ale dokonca inhibuje aj syntézu prozápalových leukotriénov. Uvedené účinky boli dokázané vo viacerých experimentoch. Takzvaným širokospektrálnym protizápalovým účinkom poskytuje zázvor veľmi účinnú protizápalovú a antioxidačnú ochranu využiťeľnú aj v anti-age prevencii straty pigmentácie vlasov.