Ako schudnúť ľahko a efektívne

Skúsili ste už všetko a nič vám nepomohlo

 

Vyzerá to tak, že na svete je momentálne epidémia obezity a nadváhy. Čoraz viac ľudí bojuje s nadbytočnou váhou, ktorú nedokážu premôcť. Čokoľvek so sebou s veľkou námahou robia, nepomáha a tak sa mnohí vzdávajú. Nefungujú žiadne diéty a ani žiadne tabletky.

Dnes sa vám pokúsim vysvetliť príčiny prečo diéty a tabletky nefungujú a čo by ste mali urobiť, aby ste sa dostali na optimálnu váhu alebo si svoju líniu udržali na celý život. Ak ste už unavení a bezradní a nechcete podstúpiť ďalšiu jo-jo diétu, poďme na to.

 

Jedzte menej ako spálite, alebo aj nie?

Prvá zásadne chybná rada, ktorú poskytujú takmer všetci dietológovia, tréneri a fitnes motivátori je, že človek sa musí len premôcť a jesť menej ako jeho telo potrebuje. Je to podľa nich magická formula. „Kalórie dnu, kalórie von“. Ale keď je to taká magická formula, prečo potom nefunguje? Prečo ostáva toľké množstvo ľudí odradených a bezradných? Po prvé, je to preto, pretože odmietnuť akúkoľvek potrebu tela je nesmierne ťažké, a presne na to je aj naše telo stvorené – aby si vždy tieto potreby plnilo. Či už je to malá potreba, alebo veľká potreba, dýchanie, voda, spánok alebo jedenie. Dokonca ľudia, ktorí sa dokázali prebojovať na vysoké sociálne pozície, na čo potrebovali mnoho vôle, svoju váhu stále nedokážu premôcť (napríklad Oprah).  

V dnešnej dobe žijeme veľmi stresujúce životy. V takýchto podmienkach si nemôžeme dovoliť naše telo poslať na maximum vypätia nedostatočným prísunom potravy alebo  obmedzovaním kalórií. Všetky tieto dennodenné stresy nám zvyšujú stresový hormón zvaný kortizol, ktorého už máme aj tak už nadbytok, a hladovanie nám ho len ďalej zvyšuje. Keď sa nám vplyvom dietovania kortizol zvýši na kritickú úroveň, dennodenné stresy zvládame ťažšie a môže sa stať, že nemáme energiu venovať sa našim blízkym alebo partnerovi. Kto by toto všetko chcel obetovať za chudnutie?

Lenže hladovanie ani NEFUNGUJE – dlhodobo. Dôvod, prečo tento systém nefunguje je, že telo je flexibilný systém, ktorý sa prispôsobuje okolnostiam tak, aby nás udržal nažive. Hladovanie je pre náš systém priamym ohrozením. To znamená, že zakaždým, čo nasilu znížime svoj prísun kalórií, naše telo zníži metabolizmus (spaľovanie) a zvýši ukladanie akýchkoľvek prebytočných kalórií a teda je v „úspornom režime“, zatiaľ čo ukladá čo najviac. Preto po určitom čase dietovania chudnutie prestane a človek musí jesť menej, a menej, a menej, a jeho mentálne zásoby sa taktiež vyprázdňujú.

Ako sa ale telo prepne do tohto nastavenia? Robí to pomocou hormónov štítnej žľazy, T3 a T4. Podľa pomeru týchto hormónov má človek organizmus, ktorý buď skôr ukladá, alebo skôr všetko páli, keď je paliva aj tak nadostač.

V tomto momente si niektorí prefíkaní začnú hovoriť: „A čo keby som si ten hormón dal, potom by som mohol ďalej hladovať!“ Tu vás musím upozorniť, že tieto hormóny sú návykové a keď ich raz začnete brať, už niet cesty späť. Viem to preto, pretože môj blízky príbuzný má nedostatočnú činnosť štítnej žľazy a užíva lieky na štítnu žľazu.

Takže prvé, čo musíte urobiť, je prestať hladovať, aj napriek veľmi horúcemu trendu prerušovaného hladovania (intermittment fasting). Musíte sa znova naučiť jesť, keď ste hladní a uprednostňovať menej malých jedál než menej veľkých jedál.

 

Sacharidy vás stučnia, tuky vás zoštíhlia – mainstreamová ilúzia

Tak ako 99 percent ľudí, ktorí sa dnes snažia schudnúť, určite sa aj vy vyhýbate sacharidom alebo ich jete s pocitom viny. Všade letí samé low carb, keto a paleo. Každý vám hovorí, že sacharidy zvyšujú inzulín a preto z nich tučniete, a preto sa im musíte vyhýbať a jesť takmer výlučne tuk a bielkoviny.

Z tukov budete chudý, zo sacharidov tučný. Neznie to trochu smiešne? Pretože pravda je, že v skutočnosti z tukov stučniete a sacharidy vám dajú štíhlu líniu.

Inzulín, ktorému sa tak veľmi snažíme vyhýbať, sa vylučuje pri každom jedle. Dôležité však je, aby sa z krvi dostal tak rýchlo, ako sa do nej aj dostal. Tomuto práve bránia tuky, ktoré obalia receptory inzulínu a hormón sa do týchto receptorov nevie dostať, a tým dostaneme zvýšenú hladinu inzulínu po dlhšiu dobu. Naviac, bunky signalizujú nedostatok inzulínu, a preto je vyslaný signál na vylúčenie ešte viac inzulínu. Takto nám tuky dávajú presne to, čo zvaľujeme na sacharidy. Sacharidy nevytvárajú žiadnu zábranu a preto sa inzulín vstrebá tak, ako sa má.

Druhý dôvod, prečo nám tuky pridávajú na váhe je to, že sú takpovediac „hotový zásobný materiál“, ktorý podávame svojmu telu. Keďže sa nič nemusí premieňať, je to pre telo výhodná ponuka si tento tuk dať priamo do zásoby než skôr ako ho premeniť na energiu. Sacharidy, na druhej strane, je energeticky náročné premeniť na tuky, a preto to telo nerobí, pokiaľ to nie je nevyhnutné.

 

Takže na obmedzovaní tukov si musíte dať stopercentne záležať.

Čo sa týka proteínov, ľudia, ktorí nasledujú vysoko sacharidovú stravu často hlásia, že proteíny im tiež pomáhajú skôr priberať ako chudnúť, ale na toto zatiaľ nemám vysvetlenie. Odporúčam sa držať sacharidov a proteíny konzumovať v malom množstve, kvôli priberaniu a problematickým zdravotným následkom prílišnej konzumácie, o ktorých si viac môžete prečítať v knihe „Proteinoholic“ od Gartha Davisa a Howarda Jacobsona. Je to napríklad záťaž obličiek, ktorá po dlhodobom stave môže prejsť až k poškodeniu alebo strate funkcie obličky/obličiek.

 

Zadýchajte sa

Pohyb je veľmi dôležitá vec, aj keď nie až tak ako predošlé dva body. Oplatí sa ho však pridať. Dôležité je aj rozlíšiť, aký pohyb robíme. Na chudnutie odporúčam aeróbnu aktivitu, čiže takú aktivitu, v ktorej sa vám výrazne zvýši tep a dýchanie. Odporúčam ju preto, pretože pri chemickej reakcii spaľovania tuku je potrebný kyslík, a čím viac ho máte, tým rýchlejšie budete chudnúť. Posilňovanie síce zvyšuje metabolizmus, pretože zväčšuje svaly, ale to je zanedbateľné, pretože my nepracujeme s diétou typu „jedz menej, hýb sa viac“.

Príklady aeróbnych športov, ktoré môžete robiť: cyklistika, plávanie, behanie, chôdza, turistika, bežecké lyžovanie, tenis, futbal, atď.

Ak ste ešte šport nerobili, začnite pomaly a postupne vylepšíte svoju kondíciu.

 

Znížte stres

Stres v tele spúšťa vylučovanie stresového hormónu kortizolu. Kortizol ovplyvňuje spaľovanie tukových zásob a ich uskladňovanie. Stres je znova signálom krízy pre naše telo, a preto spúšťa ukladanie tukových zásob.

 

Spánok nezanedbávajte

Nedostatok spánku je tiež stresový faktor a preto na svoj spánok musíte dbať. Choďte spať každý večer v ten istý čas a doprajte si najmenej 7 hodín spánku.

Ďakujem za prečítanie, želám vám veľa úspechov s chudnutím!

Monika Zimová, Nutraceutica, 2023

 

Tento článok bol inšpirovaný videami od tvorcov:

https://youtube.com/@durianriders?si=QQsUmkSSlS-44chp

https://youtube.com/@GetFitwithNatasha?si=zs7Pf4HNzgTq_pw-

https://youtube.com/@freeleeTheBananaGirl?si=ID6KV8zY0T4yHKlS

https://youtube.com/@themcdougallprogram?si=7q-QWoC1Xz3Ol4jT