Viagra a Čierne korenie?
 
Ľudstvo oddávna hľadá spôsoby ako zlepšiť sexuálny život. Na pomoc prichádzajú rôzne rastlinné afrodiziáká, prírodné výťažky, esencie. Moderná doba a výskum syntetických látok priniesol na pomoc azda najznámejšiu modrú tabletku, ktorá istým spôsobom zatienila slávu prírodných prostriedkov. Výskum použitia prírodných prostriedkov sa však nezastavuje a z času na čas dokáže poodhaliť ďaľšie prekvapujúce tajomstvá.
 
Jedným z prirodzených doplnkov jedál bežne používaných v kuchyni je Čierne korenie. Je často používanou prísadou do jedál ale tiež viacerými diétami je zaraďované medzi nevhodné potraviny. Ako pôsobí čierne korenie? Je to len pochúťka pre churmánov a možné dráždenie žalúdka?
 
Čierne korenie – prírodný spojenec Viagry
 
Čierne korenie dokáže oveľa viac, ukázalo sa že popri mnohých účinkoch môže byť prírodným spojencom Viagry.
Hlavná účinná zložka čierneho korenia, alkaloid piperín má schopnosť výrazne zvyšovať vstrebávanie a biologické využitie viacerých živín z potravy a rovnako ovplyvňovať metabolizmus niektorých liekov.
 
Piperín a silendafil
 
Účinná látka Viagry, silendafil je metabolizovaná hlavne enzýmom CYP3A4 nachádzajúcim sa v črevnej sliznici a v pečeni. Následkom intenzívneho metabolizmu dochádza k rozkladu silendafilu na neúčinnú látku už v priebehu vstrebávania a do obehu sa dostáva v nezmenenej účinnej forme približne 40% podanej dávky. Uvedené množstvo sa následne rozkladá s polčasom 4 hodiny. Znamená to že v krvnom obehu koluje po užití 100 mg tablety po 4 hodinách približne 20 mg účinnej látky. Odhaduje sa že piperín zvyšuje účinok silendafilu faktorom 2,5. V praxi to môže znamenať približné 2-násobné zvýšenie účinku alebo možné zníženie dávky na polovicu pri zachovaní rovnakého účinku.
 
Zostáva len veriť, že vlády jednotlivých krajín sveta nezakážu použitie čierneho korenia pre nemožnosť podieľať sa na ziskoch s predaja tohto daru prírody.
 
Viac o účinkoch Čierneho korenia si prečítajte v sekcii: Čierne korenie