Môj príbeh – reumatoidná artritída (autor: Alica)
 
V roku 2006, keď som mala 39 rokov ma začal pobolievať prostredný prst na ľavej nohe. Neprikladala som tomu žiaden význam, pretože v mojich 12 rokoch som tento problém už mala a doktori mi na to povedali, že z toho vyrastiem. Chorobu nazvali pre moje lepšie pochopenie ľudovým názvom „rozpad kosti“. Verila som tomu a o tri roky neskôr som z toho „vyrástla“.

Na jeseň v roku 2006 sa ozvala bolesť stredného prsta ľavej na nohe, bolesť sa postupne rozširovala na palec pravej nohy, potom palec pravej ruky, kĺb prostredného prsta ľavej ruky. Pridávali sa bolesti svalov lýtok, svalov predlaktia. Miesta postihnuté bolesťami boli opuchnuté, ťažšie ohybné a začervenané. Najhoršie na tom všetkom bolo, že som vlastne nevedela čo mi je. Ráno som nevedela vstať z postele a rozhýbať svoje telo. Bola som úplne stuhnutá. Pripadala som si ako stará babka. Nasledovali všetky možné vyšetrenia, na zistenú boreliózu mi povedali, boreliózu má polovica Nitry – takže mi nič nie a výsledky ukazujú že som ju prekonala niekedy v minulosti. Nasledovalo CT vyšetrenie, kde zistili potrebu dôkladnejšieho vyšetrenia štítnej žlazy. Endokrinológ mi zistil nedostatočnú činnosť. Potom som šla k reumatológovi, kde mi zistili reumu. Doktor mi napísal Metotrexát a Meloxicam. Po prečítani príbalového letáku Metotrexátu a vedľajších účinkov som si pomyslela, že si musím začať šetriť na truhlu. Bolo pre mňa veľmi ťažké uveriť že tento „jed na potkany“ ma vylieči. Užívala som aj Meloxicam, ktorý mi písala moja obvodná doktorka. Keďže môj manžel nesúhlasil aby som sa otravovala metotrexátom a podobnými „liekmi“ ktoré neliečia, ale zatlmujú, zostala som len na Meloxicame a vymyslel pre mňa špeciálnu liečbu so zameraním na odstránenie zápalu. Liečba obsahovala kombináciu enzýmov – Phlogenzym, zelený čaj a rybí olej. Phlogenzym som užívala ráno a večer nalačno 5 tabliet tri štvrte roka. Na začiatku liečby som zároveň pila zelený čaj v dávke 8 čajových vreciek denne a postupne (v priebehu roka) som čaj znižovala na 3 sáčky denne. Rybí olej som užívala 1 polievkovú lyžicu denne, v súčasnosti užívam len preventívne 1 čajovú lyžicu denne. Ak sa chce niekto vyliečiť z reumy, musí vyliečiť všetky svoje ďaľšie choroby, hlavne skryté infekcie.
 
V máji 2007 mi zistili že mám chlamýdie v pľúcach, ktoré mi spôsobovali sústavný kašeľ. Ďalší výrazný pokrok v liečbe reumy nastal po využívaní mesačnej kúry antibiotík proti chlamýdiám. Moja reuma zase zoslabla, ale stále som ďalej pokračovala v 3-kombinačnej liečbe navrhnutej manželom. Celkovo sa môj stav zlepšoval len nebadane, nie zo dňa na deň ani z týždňa na týždeň. Ale každý mesiac som pozorovala, že som sa posunula o malý kúsok k lepšiemu zdraviu. Postupne som mohla začať vynechávať Meloxikam, brala som ho len každý druhý deň, neskôr polovicu tablety. Nekôr som zmenila svoju životosprávu, úplne som vylúčila rastlinné oleje, čo mi taktiež veľmi pomohlo. Zistila som aj to že burské oriešky a alkohol mi robili veľmi zle. Viac som začala konzumovať surovú zeleninu, ktorá obsahuje prirodzené enzýmy. Snažím sa každý deň zjesť aspoň jednu misku surovej zeleniny. Pohyb je pre reumatika tiež veľmi dôležitý aj keď obtiažný.
 
Pochopila som že z reumy sa dá vyliečiť len prísnou životosprávou, ktorú musím každý deň dodržovať. Som si vedomá že sa mi môže reuma kedykoľvek vrátiť. Pred nedávnom (keď som už nemala žiadne reumatické príznaky) som si občasne dopriala čokoládu z rastlinných tukov a následne ma začali mierne pobolievať lýtka a chodidlá. Keď som s čokoládou prestala úplne, nohy ma prestali pobolievať. Smažené jedlá už vôbec nerobím na rastlinných olejoch, používam len prepustené kravské máslo.
 
Od prvých príznakov prešli takmer 3 roky a môj stav je pod kontrolou, nemám žiadne problémy a neužívam žiadne lieky. Moja zmenená životospráva  ktorú dodržiavam sa stala súčasťou zdravšieho životného štýlu. 
Alica Z., Nitra, júl 2009
 
 
Môj príbeh – reumatoidná artritída (autor: Ján)
 
Moje problémy sa začali prejavovať asi pred 15 rokmi. Najprv som ich ignoroval / však to prejde tak ako prišlo / ale neprechádzalo. Naopak. Ako čas plynul môj zdravotný stav sa stále zhoršoval. Keďže obmedzenia zhoršovali kvalitu môjho života dal som sa chodiť po lekároch, veď nič iné mi nezostalo. Po ročnom „blúdení“ bola moja diagnóza stanovená.  Reumatoidná artritída. Najprv som nevedel o čo ide a o čo pôjde v budúcnosti. Neskôr  som však precitol, že toto sranda nebude. Obmedzenia narastali. Niekedy som sa nevedel oholiť, inokedy obliecť, o kolenách, členkoch škoda hovoriť. Môj deň -to bola bolesť od rána do večera. Moji “kamaráti“ boli: plaquenil, methotrexát, aulín… pomáhali, ale čím ďalej tým bola účinnosť menšia. Skúšal som alternatívnych liečiteľov, kúpele, výživové doplnky iných lekárov…nič mi nezlepšovalo každodenný život…..
 
Raz ma oslovila manželka, že na internete našla /ako už zopárkrát / niečo zaujímavé a že by som mal skúsiť aj toto… O čo sa jednalo? Skúsil som veľmi jednoduché prostriedky, lacné a dostupné. Aby som bol konkrétny: každé ráno vypiť 1 a pol litra čistej vody, na raňajky po 1 hodine, hlavne /80 % / ovocie, zelenina, jogurt, grahamový rožok a s  tým všetkým 1 veľká lyžička – rybieho tuku. Potom za celé doobedie vypiť  1 a pol litra zeleného čaju. Obed v školskej jedálni a večera podľa možností doma aby sa veľmi nenarušil stravovací režim. Vybral som aj enzymoterapeutickú kúru pozostávajúcu z dennej dávky 2 x 4 tablety Phlogenzymu (800 tabliet) zameranú na odstránenie zápalových látok v tele.  Po roku aj pol tejto zmeny životného štýlu /nie veľmi pohodlnej a príjemnej, ale lepšej ako artritické bolesti / sa môj reumatoidný faktor z vyše 34 zlepšil  na 17. Uľavilo sa mi aj celému môjmu prežívaniu.
 
Avšak môj známy, priateľ a odborník v oblasti mi odporúčil "ísť ďalej". Nemôžem prestať na pol ceste k úspechu. Zápaly bolo treba zlikvidovať úplne, to znamená odstrániť ich príčinu. Dal mi návrh, ktorý bol pre mňa neznámou, navrhol  mi liečbu v súčasnosti prakticky neznámu a nerealizovanú na Slovensku, pritom v zahraničí dostupnú a uznávanú mnohými lekármi. Jedným zo základných princípov liečby bolo použite špeciálneho antibiotika, minocyklínu a po absolvovaní liečby minocyklínom zameranie sa na posilnenie vnútrobunkovej funkcie imunitného systému isoprinosínom. Po dvoch mesiacoch bol môj reumatoidný faktor =0,11, čo bol pre mňa šok, pretože hodnota sa dostala po rokoch do normálu. Subjektívne som sa cítil oveľa -oveľa lepšie, plný energie. Potrebujem ju rozdávať pri svojej práci so študentami. Momentálne mi je stále celkom dobre a čo sa týka diéty zostal som pri nej, pokračujem ďalej v tom istom… voda, zelený čaj, rybí tuk.. sem-tam nejaký drobný hriech…. Som vyliečený? Neviem. Ale je mi oveľa lepšie ako mi bolo, pritom za cenu ktorú som si mohol dovoliť, a vyhol som sa sebapoškodzovaniu toxickými liekmi (metotrexát). Opäť zvládam túru na svoju obľúbenú chatu vo Vysokých Tatrách, čoho som sa musel roky pre chorobu vzdať, pre neznesiteľné bolesti. Odporúčam vyskúšať a hlavne nevzdávať sa.
 
Ján,  November 2011
 
Prečítajte si tiež: Diéta pri reume