Dojčiace matky
 
Dojčiaca matka príjmajúca optimálne dávky omega-3 mastných kyselín z potravy poskytuje v materskom mlieku svojmu dieťaťu denne v priemere 175 miligramov DHA. Podmienkou tvorby materského mlieka  obsahujúceho dostatok omega-3 je samozrejme optimálny príjem v potrave matky v množstve približne 1000 mg čistej EPA zodpovedajúcej približne 2,5 ml (čajovej lyžičke) rybieho oleja denne alebo 60g lososového mäsa.
 
Môžu dojčiace matky použiť ľanový olej ako rastlinný zdroj omega-3?
 
Aj keď lanový olej obsahuje viac ako 50% omega-3 (kyselinu alfa-linolénovú ALA), neobsahuje omega-3 s dlhým reťazcom, EPA a DHA. Pre matku a dieťa sú dôležité práve omega-3 s dlhým reťazcom. Pri užívaní ľanovéhop oleja s obsahom ALA musí v tele matky najskôr prebehnúť metabolická premena, takzvané predlžovanie molekuly ALA (n-18) na EPA (n-20) a DHA (n-22). Uvedená premena prebieha však maximálne do 15 % prijatého množstva a zvyšok  ALA  sa využije len ako zdroj energie s potencionálnym rizikom vytvárania voľných radikálov.
Ľanový olej ako prirodzený zdroj omega-3 mastných kyselín sa pre dojčiace matky neodporúča.
 
Ak matka nemôže kojiť, akým spôsobom získa jej dieťa dostatok DHA?
 
V Európe, Japonsku a Kórei začali obohacovať výživu pre predčasne narodené deti o DHA a AA už pred niekoľkými rokmi. Teraz začínajú pokročilejší výrobcovia pridávať omega-3 stavebné látky mozgu i do výživy novorodeniatok. Dúfajme, že ďaľší výrobcovia detskej výživy sa postupne pridajú.

Pred mnohými rokmi dávali matky malým deťom denne niekoľko kvapiek alebo lyžičku rybieho oleja ako zdroj vitamínu D. V súčasnosti sa deťom podáva syntetický vitamín D vo forme kvapiek (Vigantol kvapky) ktorý už ale neobsahuje veľmi potrebné omega-3, pretože D-vitamín v prípravku je rozpustený v rafinovanom rastlinnom oleji.
 
Súčasná náhradná mliečna výživa pre kojencov obsahuje väčšinou emulgované rastlinné tuky a to je veľký problém pre správny vývoj mozgu, imunity. Pridávanie probiotických kultúr do náhradnej mliečnej výživy (komerčne nazvané napr. Imunofort) je z hľadiska imunity prospešné ale omega-3 ktoré poskytuje matka dieťaťu v materskom mlieku nenahradia.
 
Mesiac staré dieťa, ktorého matka je dobre živená, dostáva denne 175 miligramov DHA z materského mlieka. Táto dávka môže byť teda použitá ako správne meradlo, ktoré by zároveň nemalo byť prekračované.
10 kvapiek rybieho oleja zodpovedá objemu 0,3 ml a obsahuje približne 36mg DHA a 54mg EPA (obe omega-3).
 
Nedostatok omega-3 od útleho detstva a výrazná prevaha omega-6 majú za následok poruchy vývoja imunity: vac ako polovica detí trpí alergiami, čo je forma hypereaktívneho iminitného systému, suchou a atopickou kožou (rôzne formy ekzémov), matky si nevedia rady a navštevujú ambulancie, kde sa často siaha po kortikoidných krémoch tlmiacich hyperimunitnú odpoveď pokožky. Za väčšinou problémov sa nenápadne skrýva nedostatočný príjem omega-3.
Je len otázkou času, keď sa skončí „éra prevahy rastlinných tukov“ a vrátime sa späť k harmonickej, vyváženej potrave.
Vy nemusíte čakať a začnite už dnes.