Liečba bolesti chrbtice a kĺbov s využitím funkčných potravín – nutraceutík
 
Nutraceutický spôsob liečby bolesti chrbtice a kĺbov je zameraný na výber vhodných funkčných potravín – nutraceutík a špeciálnych výživových doplnkov zameraných na schopnosť odstrániť zápalový proces.
 
Omega-3 mastné kyseliny
 
Užívanie nesteroidných antireumatík v bolesti chrbtice prináša so sebou známe nežiadúce účinky, možné poškodenie sliznice žalúdka a žalúdočné vredy.
Omega-3 mastné kyseliny majú prirodzené, klinicky preukázané protizápalové účinky, sú preto vhodnou prirodzenou alternatívou liečiacou zápaly a tým aj bolestivé prejavy. Najbohatším zdrojom omega-3 je rybí olej.
Odporúčané dávkovanie: 1 polievková lyžica spolu s jedlom. Dĺžka podávania: minimálne 1 mesiac, odporúča sa pokračovať dlhodobo aj po ústupe bolesti. Omega-3 pôsobia ochranne nielen proti zápalom a teda proti bolestiam ale zároveň chránia aj srdce a cievy.
 
Zázvor- rastlinný liek so širokým spektrom protizápalových účinkov
 
Protizápalové účinky zázvoru sú známe po stáročia. Zázvor tlmí aktivitu enzýmov zodpovedných za poškodzovanie chrupavky. Výsledkom pôsobenia silíc zázvoru je takzvaný chondroprotektívny účinok umožňujúci zastavenie poškodzovania kĺbov a medzi stavcových platničiek, urýchlenie regenerácie. Bolestivosť chrbtice býva príznakom pokročilej formy degenerácie chrupavky stavcov. Zastavením poškodzovania dochádza k odstráneniu príčiny bolesti. Akým spôsobom užívať zázvor? Najúčinnejšou formou je čaj pripravený z čerstvého podzemku.
Príprava zázvorového čaju

Enzymoterapia
 
Enzýmy štiepiace bielkoviny majú schopnosť rozpúšťať zápalové látky a tým prerušujú zápalový proces, napomáhajú k urýchleniu hojenia a ústupu bolestí. Nie všetky enzýmy majú uvedené schopnosti. Nakoľko zápalové látky v tele sú bielkoviny, na liečbu zápalu budú vhodné enzýmy štiepiace bielkoviny, takzvané proteázy. Medzi proteázy patria: bromelaín, papaín, pepsín, trypsín. Uvedené enzýmy obsahujú prípravky WOBENZYM a PHLOGENZYM. Ďalej bývajú dostupné doplnky výživy s obsahom bromelaínu alebo papaínu, prípadne ich kombinácia. Dôležité je užívať enzýmy vždy nalačno aby nestrácali účinnosť väzbou na potravu. Účinok enzýmov je pozvoľný, prejavuje sa po istom čase, preto liečba enzymoterapiou by mala trvať podľa závažnosti minimálne 14 dní až po niekoľko mesiacov. Výhodou liečby enzýmovými preparátmi je že ani pri dlhodobom podávaní nemajú nežiadúce účinky.

Preparáty:
WOBENZYM zmes viacerých enzýmov, na celkové prečistenie, aj proti zápalom, dávkovanie 1×5 až 2×5 dražé
PHLOGENZYM obsahuje špeciálne enzýmy len na zápaly, dávkovanie: 2×3 až 2×5 dražé
BROMELAÍN enzým získaný extrakciou, rastlinného pôvodu, doplnok výživy, dávkovanie: 3 x denne 500mg
 
Chondroprotektíva + zázvor
 
Chondroprotektíva sú látky nápomocné pri obnove chrupavkového tkaniva. Niektoré chondroprotektíva sa využívajú ako základné stavebné jednotky pre tvorbu a obnovu chrupky. Medzi základné chonroprotektíva patria látky: glukozamín, chonroitín MSM a hyauloronidáza. Obvykle bývajú dostupné v špeciálnych výživových doplnkoch, takzvaných kĺbnych výživách. Najoptimálnejšie sú ich kombinácie, treba však vždy kombinovať so zázvorovým čajom, nakoľko samotná obnova chrupavky nebude dostatočná ak nebude súčasne zastavený proces jej odbúravania. Tento účinok dokážu zabezpečiť účinné látky zo zázvora.
 
Biologicky potencovaný kurkumín
 
Kurkumín pôsobí protizápalovo viacerými spôsobmi. Zabraňuje pôsobeniu deštrukčných enzýmov (kolagenáz) poškodzujúcich chrupavku, pôsobí proti najsilnejšiemu zápalovému faktoru, takzvanému TNF-alfa, blokuje nukleárny faktor kappa (NF-kappa) zodpovedný za tvorbu viacerých zápalových látok. Účinok kurkumínu nastupuje postupne, preto sa odporúča užívať dlhodobejšie, obvykle 4 až 8 týždňov. Samotný kurkumínový extrakt má nízku účinnosť, rozkladá sa už počas vstrebávania v tenkom čreve. Na zvýšenie účinnosti sa podáva spoločne s ďalšou prírodnou látkou – piperínom, ktorý niekoľkonásobne zvyšuje biologický účinok kurkumínu.

Preparáty:
TURMERIX kapsle, obsahujú biologicky potencovanú zmes prírodných kurkuminoidov (prírodné kurkuminoidy a prírodný piperín)
dávkovanie: 1 až 3 kapsle po 600mg denne, podľa telesnej hmotnosti (do 50kg/50-80kg/nad 80kg)