Alergie a omega-3 kyseliny
Alergie sú ochorenia charakteristické neprimeranou reakciu imunitného systému na bežné a za normálnych okolností neškodné látky, potraviny. Ich spoločným menovateľom je veľká, prehnaná a telu škodlivá reaktivita imunitného systému. V USA i v Európe počet výskyt alergií stúpa, postihuje takmer tretinu populácie, prejavujúc sa sennou nádchou, alergickou dermatitídou a alergiou na potraviny. Mnoho alergických reakcií je úzko spojených s nadmernou konzumáciou prozápalových omega-6 rastlinných olejov (repkový, slnečnicový) a margarínov s obsahom škodlivých trans-mastných kyselínv a nedostatočnou konzumáciou potravín obsahujúcich omega-3.
Alergia a astma sú príliš komplexné pre jednoduchú odpoveď, ale určite by jeden z prvých krokov mal smerovať ku zvýšeniu konzumácie omega-3 tukov a zároveň ku drastickému zníženiu omega-6 tukov, trans – mastných kyselín, stužených margarínov a všetkých balených potravín, ktoré tieto tuky obsahujú.
Omega3 mastné kyseliny sú v dnešnej potrave zastúpené minimálne, čo prispieva k nadmernému výskytu alergií.
Vo väčšine potravín sa nenápadne ukrývajú rafinované rastlinné tuky, dokonca sa nebadane začínajú pridávať do syrov, akože masiel (M-sielko) pod zámienkou strašiaka cholesterolu. Alergie sa tak objavujú už v detstve, rodičia navštívia alergológa, ktorý ich deťom predpíše antihistaminiká prípadne lokálne pôsobiace kortikoidy (nosné spraye). Od lekárov rodičia nedostanú žiadnu informáciu o tom, čo môže pomôcť odstrániť príčiny alergie prirodzeným spôsobom, dostanú len lieky na potlačenie prejavov – antihistaminiká. V lekárni Vám ochotne predajú na alergiu Fenistil gél prípadne Zodac 7 tbl., Claritine 7 tbl., veď je to skvelý biznis, keď balenia spotrebujete, prídete zase.
Každému alergikovi a atopikovi s ekzémami  by mali  odborníci – lekári, farmaceuti vždy ponúknuť omega-3 ako prirodzenú súčasť liečby ale vo veľkej väčšine prípadov sa tak nie je. Takto sa ľudia trpiaci alergiami, ekzémami stávajú pravidelnými  a závislými klientami ambulancií a lekární.  Pripomína to biznis založený na ochorení a zároveň nevedomosti.
Výskyt alergií zvyšuje aj príliš civilizovaný spôsob života, oddelenie sa od kontaktu prírodou, so zvieratami.
Výsledky viacerých štúdií preukázali, že kontakt s hospodárskymi zvieratami vo včasnom detstve je nezávislým protektívnym faktorom pre vývoj alergie u detí vo veku 5 rokov a mohol by vysvetľovať rozdielny výskyt alergických ochorení medzi priemyselným a vidieckym regiónom.
Pre zdravý imunitný systém je potrebné dlhodobé zabezpečenie kontaktu s nízkymi dávkami rôznych antigénov od útleho detstva, ktoré poskytujú napríklad domáce zvieratá. V opačnom prípade, ak dieťa už má alergiu, je neskoro premýšlať nad týmito možnosťami, zvieratá aj koberce musia z domácnosti preč.
Viac škody ako úžitku spôsobuje prílišná dezinfekcia a sprayovanie všetkého možného vrátane posteľného prádla,  vytváranie fóbie pred mikroorganizmami, roztočmi a prirodzenými súčasťami prostredia. Imunitný systém sa vyvýja postupne a k správnej funkcii sa musí od útleho destva „učiť rozpoznať“ čo je telu vlastné, čo je neškodné z vonkajšieho prostredia a čo je škodlivé, proti čomu sa treba brániť.
Prílišná dezinfekcia a izolácia bráni kontaktu s prirodzenými antigénmi. Imunitný systém jzjednodušene povedané potrebuje  pre svoj „tréning“ takzvanú „čistú špinu“.
Príklad: laboratórne zvieratá chované od narodenia v sterilnom prostredí a kŕmené sterilným krmivom po vypustení do prirodzeného prostredia veľmi rýchlo zahynú na rôzne infekčné ochorenia.
Omega-3 mastné kyseliny predstavujú jednu zo základných kameňov našej imunity, prirodzene tlmia neprimerane vysokú imunitu a alergie. Omega-3 mastné kyseliny nie sú lieky ktoré si treba raz do roka kúpiť, mali  by byť prirodzenou súčasťou  stravy. Využite všetky dostupné možnosti pre vytvorenie rovnováhy Vašej imunity a tým posilníte svoje zdravie.
Nutraceutica, expert na výživu tukov Vám na pomoc v boji proti alergiám prináša najbohatší prirodzený zdroj omega-3 mastných kyselín v podobe rybieho oleja najvyššieho stupňa čistoty úpne zbaveného zápachu. Viac o produkte sa dozviete v sekcii Omega-3 HP natural