Prečo nám lieky nestačia. Ako získať zdravie späť do vlastných rúk
Príbeh Nutraceutica
Lieky zachraňujú životy, o tom niet pochýb. Pomáhajú pri akútnych stavoch, zmierňujú bolesť, stabilizujú tlak, odstraňujú infekciu, tlmia zápal. No čo ak nám tento dobre fungujúci systém, keď príde na chronické ochorenia, ponúka len riešenie na „vypnutie symptómov“ a nie na skutočné uzdravenie?
Ako človek z prostredia farmácie som dlhé roky veril, že medicína postavená na liekoch je jedinou cestou. Pracoval som vo farmaceutických firmách, lekárni, videl som mechanizmy distribúcie aj predpisovania, poznal som molekuly, interakcie, vedľajšie účinky. A predsa, jedna osobná skúsenosť mi obrátila všetko naruby.
Manželka náhle ochorela na reumatoidnú artritídu. Prognózy zneli jasne, celoživotná liečba imunosupresívami. No vtedy som si položil jednoduchú, ale zásadnú otázku. Naozaj neexistuje iná cesta?
A tak sa začala moja vlastná cesta, z čistej farmácie k biochemickému porozumeniu ľudského tela, od molekúl k živinám, od tlmenia symptómov k hľadaniu príčin. Výsledkom bolo nielen zlepšenie zdravotného stavu mojej manželky, ale aj úplná zmena v mojom profesionálnom živote.
Zdravie nie je len o pilulkách. Je o pochopení.
Moderná medicína je mimoriadne silná v tom, čo robí, ale čo ak robí len časť práce?
Chronické ochorenia, ktoré dnes postihujú väčšinu populácie (cukrovka 2. typu, srdcovo-cievne ochorenia, autoimunity, poruchy štítnej žľazy), nie sú „nehody“, ktoré sa stali z večera do rána. Sú to výsledky dlhodobého pôsobenia rôznych faktorov ako zlej výživy, stresu, toxického prostredia, sedavého spôsobu života, nedostatku mikroživín. A na tieto faktory žiadna tabletka určite nestačí.
Lieky často fungujú ako hasič, prídu a zasiahnu, vypnú oheň. No čo ak každý deň niekto zapaľuje nový? Skutočné uzdravenie znamená pochopiť, prečo ten oheň vzniká a čo môžeme zmeniť, aby sme ho nemuseli večne hasiť.
Nutraceutiká a výživa ako nástroj zdravia
Po rokoch výskumu som vytvoril vlastný prístup, ktorý nazývam koncept Nutraceutica. Nie je to alternatíva ale doplnok k tomu, čo už vieme. Jadro prístupu spočíva v tom, že využívame prírodné látky, napríklad omega-3 mastné kyseliny, vitamíny, minerály a antioxidanty nie len ako výživu, ale ako terapeutický nástroj.
Uvádzam príklad. Bežný rybí olej môže byť zdrojom zdravia, ale len vtedy, keď je čerstvý, nezoxidovaný a správne spracovaný. Vitamín E môže pôsobiť maximálne protizápalovo, hoci len ak obsahuje aj tokotrienoly, nie len bežné tokoferoly. Jód môže podporiť štítnu žľazu, ale len ak je viazaný organicky, nie v anorganickej forme, ktorú telo často nevie využiť.
Rozdiel medzi „doplnkom výživy“ a účinnou pomocou je v poznaní. A presne to sa snažím odovzdávať ľuďom. Nie dogmu, nie recepty, ale poznanie, vďaka ktorému si sami viete vybrať lepšiu cestu.
Príklad. Imunita sa nemýli. Mýli sa náš prístup k nej.
Mnohí dnes trpia poruchami imunity. No namiesto podpory imunity sa často podáva liečba, ktorá ju blokuje. Proti zápalu, proti bolesti, proti telu. Lenže naše telo nie je náš nepriateľ. Ak bojuje, má dôvod. Ak zápal pretrváva, je to správa. A ak naň reagujeme umlčaním, problém sa len presúva – často tichšie a hlbšie.
Cieľom by malo byť nie „zablokovať“, ale harmonizovať. Nie „bojovať“, ale obnoviť rovnováhu. A to sa dá výživou, pohybom, spánkom, redukciou stresu, elimináciou toxínov, doplnením mikroživín. A áno, niekedy aj liekom, ale už nie ako prvou a jedinou voľbou.
Poznanie ako liek budúcnosti
Neponúkam zázračné tabletky. Ponúkam rozšírený pohľad. Iný spôsob premýšľania o zdraví. Nevyzývam na odvrhnutie medicíny. Pozývam k rozšíreniu horizontu. Ak chceme žiť dlhšie, zdravšie a plnšie, musíme si uvedomiť, že nikto sa o naše zdravie nepostará lepšie ako my sami.
Ak nie ste spokojní s tým, že beriete stále viac liekov a cítite sa stále rovnako, možno je čas položiť si tú istú otázku, ktorú som si kedysi položil. Existuje aj iná cesta? A možno zistíte, že odpoveď znie, áno a začína sa poznaním.
PharmDr. Jozef Zima, autor projektu Nutraceutica