Srdcovocievne ochorenia
Dokážu mastné kyseliny omega-3 skutočne predísť infarktu a mŕtvici?
 
Áno, prostredníctvom množstva rôznych mechanizmov. Omega-3 tuky dokážu zabrániť tvorbe nežiadúcich krvných zrazenín tým, že udržujú kontrolu nad zápalovým eikosanoidom, známym ako tromboxán, vytváraným z omega-6 mastných kyselín (arachidónovej). Zrážanie krvi spôsobené normálnou hladinou tromboxánu je nutné, aby zabránilo prípadnému krvácaniu. Abnormálna zrážanlivosť spôsobená veľkým množstvom tromboxánu je nebezpečná. Krvné zrazeniny môžu zastaviť krvný obeh v akejkoľvek časti tela. Ak je krvná zrazenina (trombus) nedovolí veľkému množstvu krvi dostať sa do srdca, alebo mozgu, môže spôsobiť infarkt myokardu, alebo mŕtvicu. Doktor Edward N.Siguel naznačil, že vysoká hladina omega-3 mastných kyselín by mohla fungovať rovnako ako aspirín. Aspirín dokáže redukovať krvné zrazeniny a tým zabraňuje vzniku srdcových ochorení, prakticky bez vedľajších účinkov. Omega-3 tuky rovnako zvyšujú tekutosť krvi a pružnosť erytrocytov – červených krviniek, tým predchádzajú tvorbe krvných zrazenín.
 
Tuky typu omega-3 majú tak jedinečnú schopnosť redukovať vysokú hladinu triacylglycerolov, tukov obsiahnutých v krvi. Podľa doktora Wiliama Harrisa,profesora medicíny na univerzite v Missouri, Kansas City, zvýšená hladina triacylglycerolov je jedným z dôležitých rizikových faktorov u srdcových chorôb. Tuky typu omega-3 sa v tele spoja s tukmi typu omega-6, aby vytvorili zvláštne lipidy(tuky), z ktorých sa skladajú membrány všetkých buniek nášho tela. Tieto membrány sú ako múry domu. Omega-3 a omega-6 tuky teda nielen vytvárajú eikosanoidy, ale tiež kontrolujú všetky látky, ktoré sa dostávajú do buniek aj z nich, kontrolujú ich správanie a účinok. Fungujú teda ako akési dvere. Omega-3 tuky zvyšujú flexibilitu membrán červených krviniek a tým umožňujú týmto krvinkám voľnejší pohyb cez ohyby a zatáčky v drobných kapilárach. Zaisťujú tým krv tekutejšiu a čistejšiu. To nielen že zlepšuje cirkuláciu krvi kdekoľvek v tele, vrátane mozgu, ale zároveň uľahčuje srdcu vykonávať svoju prácu.
  
Ovplyvňujú omega-3 tuky srdce a tepny priamo?
 
Vysoký krvný tlak môže spôsobiť srdcový infarkt a mozgovú mŕtvicu. Tromboxán je ako zápalový štartér potencionálnym zužovačom tepien. Tuky typu omega-3 pomáhajú normalizovať vysoký krvný tlak – určite to už tušíte – zastavením nadprodukcie tromboxánu a umožnením cievam uvoľniť napätie a zvýšiť pružnosť a tým umožniť lepší prietok krvi.
 
Magazín New England Journal of Medicine nedávno oznámil, že príčinou stuhnutých a zúžených tepien (ateroskleróza) majú spojitosť s mŕtvicou a infarktom, môže byť chronický zápal v stenách ciev. Tento zápal väčšinou začína začervenaním a svrbením, rovnako ako keď sa zapáli rezná rana na prste. Podľa vedcov cievne bunky hyperaktívneho imunitného systému zápal podporujú a jeho ochranná rola sa mení na ničivú. Naznačili sme už, že tento druh chronického zápalu je hlavnou príčinou aterosklerózy, dokonca väčšia, než je vysoká hladina cholesterolu alebo vysoký krvný tlak. Udržaním kontroly nad omega-6 eikosanoidmi skôr, než vyvolajú chemickú reakciu v reťazci vedúcemu k zápalu tepien, hrajú tuky omega-3 ďalšiu dôležitú úlohu v prevencii srdcových ochorení.
 
Omega-3 tuky tiež pomáhajú pri srdcovom tepe. Infarkty nie sú vždy smrteľné, môžu sa však nimi stať, ked srdce reaguje prechodom na rýchle nekontrolované arytmické kmitanie známe ako fibrilácia, zadržujúca krv z dosahu životne dôležitých orgánov, vrátane mozgu. Obzvlášť omega-3 tuky z rýb pomáhajú pri prevencii arytmie. Tiež spomaľujú príliš rýchly srdcový pulz znížením elektrickej dráždivosti buniek srdcového svalu.
  
Môžu tuky typu omega-3 pomôcť ľuďom, ktorý už problémy s cievami majú?
 
Omega-3 mastné kyseliny môžu pomôcť ľuďom i s pokročilým ochorením koronárnych tepien. Dôkaz pochádza z dvoch slávnych štúdií, pokusu „DART“ v Anglicku a „Lyonskej štúdie srdca a stravy“ vo Francúzsku. U oboch týchto rozsiahlych pokusov bola mužom, ktorí sa zotavovali z infarktu myokardu predpísaná diéta. Polovica z nich dodržovala diétu, ktorú doporučuje Americká asociácia pre choroby srdca zároveň nazývaná diéta „rozumná“, ktorá je bohatá na tuky typu omega-6 s malým obsahom tukov typu omega-3. Po dvoch rokoch Dr. Simopoulosová oznámila, že francúzska štúdia bolá náhle ukončená z etických dôvodov, pretože nová diéta sa ukázala, ako lepšia.
 
V neoficiálnej štúdii Dr. Donalda O. Rudina u dvoch pacientov trpiacich angínou pectoris (záchvat bolesti na hrudi podmienený obehovou poruchou vo vencových tepnách) bolesť úplne vymizla niekoľko mesiacov potom, keď začali dodržovať diétu bohatú na olej ľanového semiačka. Porucha krvného obehu, známa ako claudicatio intermitens (občasné krívanie), obmedzovala schopnosť jedného dobrovoľníka prejsť i krátku vzdialenosť bez bolesti v postihnutej nohe. Olej z ľanového semiačka (obsahujúci omega-3 tuky) priniesol úľavu v priebehu niekoľkých mesiacov.
„Iný obehový problém, Raynaldova choroba – pri ktorej sú cievy rúk i nôh abnormálne stiahnuté, takže sú ľadovo studené, nedokrvené, bola výrazne potlačená u dvoch pacientov“, udáva Dr. Rudin.