Baza čierna ako liek proti chrípke
 
História medicínskeho využitia
 
Baza čierna sa používa po stáročia v regióne Európy a Severnej Ameriky v liečbe respiračných ochorení, najčastejšie prechladnutia. Liečivé účinky majú kvety, plody aj listy. Medicínsky sa využívajú kvety a plody, ich použitie je však rozdielne. Kvety sa používajú najčastejšie na prípravu čaju, kým plody na prípravu liehových výluhov – extraktov a tinktúr.
 
Obsahové látky
 
Hlavné liečebné účinky plodov Bazy čiernej sa pripisujú obsahu flavonoidov: kvercetínu, rutínu a tmavočervených antokyánových farbív vo forme antokyanidín-3-glykozidov vyznačujúcich sa veľmi vysokou biologickou dostupnosťou (ľahko vstrebateľné a účinné v makroorganizme). Plody obsahujú tiež vitamín C, taníny a triterpény. 
Plody sa nesmú priamo konzumovať surové pre obsah mierne jedo
vatého kyanogénneho glykozidu sambunigrínu. Rovnako všetky zelené časti rastliny obsahujú jedovaté kyanogénne glykozidy.
 
Účinky extraktu z  plodov čiernej bazy proti vírusom chrípky
 
Klinická štúdia z chrípkovej sezóny 1992-93 v Izraeli potvrdila vynikajúcu mieru úspešnosti liečby pri použití extraktu z plodov čiernej bazy. Už počas 24 hodín sa prejavilo výrazné zlepšenie stavu u 20% pacientov užívajúcich extrakt z plodov čiernej bazy. Do 48 hodín sa zlepšil stav celkovo u 73% pacientov a do 3 dní u 90%. V neliečenej skupine sa cítilo lepšie po 2 dňoch 16% pacientov a zvyšok potreboval na zotavenie takmer týždeň.
 
Ďalšia klinická štúdia tiež potvrdila obdivuhodnú účinnosť u ľudí infikovaných vírusmi chrípky typu A a B. Štúdia zahrňovala 60 pacientov a prebiehala počas chrípkovej sezóny 1999-2000 v Nórskom Oslo. Do štúdie boli zaradení pacienti vo veku 18 až 54 rokov s príznakmi chrípky prebiehajúcimi 48 a menej hodín. Pacienti sa rozdelili do dvoch skupín, jedna dostávala 15 ml sirupu z plodov čiernej bazy a druhá, kontrolná skupina dostávala placebo sirup (bez obsahu bazy). Podávanie trvalo 5 dní. Liečebný efekt extraktu z plodov čiernej bazy sa prejavil vo väčšine prípadov do dvoch dní, alebo do troch dní u zostávajucej menšej časti účastníkov štúdie. Pre porovnanie liečebný účinok Tamiflu sa prejavuje zvyčajne po 4,5 až 5 dňoch. V skupine ľudí užívajúcich placebo (liek bez účinnej látky) trvalo uzdravenie z chrípky v priemere 6 a viac dní.
 
Zdroj: Zakay-Rones Z,: Randomized study of the efficacy and safety of oral elderberry extract in the treatment of influenza A and B virus infections. J Int Med Res. 2004 Mar-Apr;32(2):132-40.

Čo bolo podávané v oboch klinických štúdiách? Bol to extrakt z plodov bazy čiernej. Neboli zaznamenané žiadne nežiadúce účinky tohto prírodného a nie drahého lieku. Plody bazy čiernej majú veľmi vysoký kyslíkový radikálový absorpčný potenciál (ORAC), takmer dva-krát vyšší ako čučoriedky. Zároveň stimuluje imunitný systém. Obsah antokyanidínov pôsobí protizápalovo, čo vysvetľuje zmierňujúce účinky na bolesť hlavy, svalov a horúčku pri chrípke.

V ďaľšom experimente bol štandardizovaný extrakt z kvetov čiernej bazy in-vitro účinný (v izolovaných laboratórnych podmienkach – nie v živom organizme) proti 10 kmeňom vírusov chrípky.
 
Zdroj: Serkedjieva J, Manolova N, Zgórniak-Nowosielska I, et al. Antiviral activity of the infusion (SHS-174) from flowers of Sambucus nigra L., aerial parts of Hypericum perforatum L., and roots of Saponaria officinalis L. against influenza and herpes simplex viruses. Phytother Res 1990;4:97–100.
 
Na základe výsledkov viacerých klinických štúdií je možné odporúčať užívanie prípravkov z bazy čiernej ako prevenciu a podpornú liečbu pri vírusových ochoreniach a chrípke.
 
Extrakt z plodov bazy čiernej je účinnejší ako extrakt  z kvetov
 
Prečo sú bazové plody omnoho účinnejšie ako kvety v podpore imunuity a boji proti chrípke?
 
Pre obsah veľmi dobre vstrebateľných antokyanidín-3-glykozidov (tmavo-červených farbív) je extrakt z plodov bazy čiernej podstatne účinnejší  v podpore imunity v porovnaní z extraktom z kvetov, ktoré neobsahujú antokyanidínové farbivá a majú taktiež nižší obsah celkových flavonoidov. Práve flavonoidy a antokyánové farbivá sú zozpovedné za podporné účinky na imunitný systém. Tieto výsledky potvrdzujú mnohé klinické štúdie hodnotiace účinky na imunitu.
 
Na základe výsledkov svetových štúdií Vám prinášame recept na prípravu tinktúry z plodov bazy čiernej.

Recept na prípravu liečivej tinktúry z plodov čiernej bazy
 
(zo zahraničného zdroja)
 
1) Do zaváraninového pohára pridať 50g suchých plodov bazy čiernej
2) Doplniť 350ml 40% alkoholu (jemná vodka) a tesne uzavrieť
3) Nechať 30 dní odstáť, občas pretrepať
4) Vylúhovanú, odstátu tinktúru krátko prevariť, precediť cez jemné sitko, podľa potreby prefiltrovať cez servítok.

Dávkovanie: počas infekcie 1 čajová lyžička 2-krát denne alebo preventívne 1 čajová lyžička denne.
1 čajová lyžička = 5ml, receptúra vystačí na cca 60 preventívnych alebo 30 liečebných dávok

Bezpečnosť užívania
 
Napriek skutočnosti že rastlinné preparáty pripravené z kvetov a plodov bazy čiernej nevykazujú toxicitu, neodporúča sa užívanie počas tehotenstva a dojčenia. Medzi zaznamenané nežiadúce účinky patrií žalúdočný diskomfort. Niektoré časti rastliny – koreň, listy a nezrelé plody obsahujú značné množstvá kyanogénnych glykozidov, ktoré sú potencionálne toxické. Požitie nezrelých plodov môže zapríčiniť otravu kyanidom spôsobujúcu bunkovú hypoxiu (nedostatok kyslíka). Zahriatie a povarenie inaktivuje toxické kyanogénne glykozidy. Kvety bazy čiernej sú úplne bezpečné, neboli zaznamenané žiadne nežiadúce účinky.
 
 
 Preklady: PharmDr. Jozef Zima, Nutraceutica