Záchrana manžela pred pazúrmi konvenčnej medicíny
 
Manžel robil celý život stavbyvedúceho, bol permenentne pod vplyvom veľkého stresu, dôsledok sa dostavil. Trpel spánkovým apnoe, z toho vyplývajúcou únavou, vysokým tlakom, čo ho napokon dohnalo v januári 2009 k lekárovi. Po monitorovaní holterom manžela hospitalizovali a implantovali kardio defibilátor. V správe z NÚSCCH Kramáre mal uvedenú Dg. komorová tachykardia, v správach z kardio ambulancie je Dg. kongestívne srdcové zlyhanie.

Následne mu boli naordinované lieky: Betaloc, Cordarone, Digoxin, Lorista, Atoris, Preductal, Warfarin, Verospiron.
 
Užíval ich cca dva roky, potom sme sa vzbúrili vzhľadom na príšerné vedľajšie účinky. Samozrejme krvné testy boli stále zlé. Postupne boli niektoré lieky na manželovu žiadosť lekárkou zmenené, vysadený WARFARIN a nahradený Pradaxou. Aj PRADAXU prestal brať, namiesto toho užíval potravinový doplnok Nattokinase od Now Foods. BETALOK mu bol nahradený za METOPROLOL, LORISTA za ATACAND (tieto dva zatiaľ užíva, ale pracujeme na tom, aby vysadil aj tie). Atoris prestal brať pred dvomi rokmi, nahradili sme ho doplnkami Policosanol, tekutý rybí olej od Nutraceutiky (predtým si kupoval MaxiCor), DIGOXIN berie 3x do týždňa, Preductal už neberie od apríla 2012. Bývalo mu zle od žalúdka a zápach z úst, na to mu nasadili QUAMATEL, ale ani ten už neberie, mohol ho vysadiť.
 
Vedeli sme o otrasných vedľajších účinkoch látky Amiodaron v lieku CORDARONE, opakovane žiadal doktorku o zmenu za nejaký menej škodlivý. Tvrdila, že to musí brať kvôli arytmii, ale napodiv na sobotu a nedeľu mu dala "okno". V januári 2013 začal manžel kašľať, najskôr slabšie, ale stupňovalo sa to tak, že v lete mal už záchvaty podobné astmatickým. Pripomínam, že je nefajčiar, prestal fajčiť pred 25 rokmi. Nikdy predtým nemal problémy s pľúcami. Nekompromisne sme teda vysadili CORDARONE a na ochranu pľúc sme nasadili intenzívne Turmerix. Doktorka ho poslala na pľúcne, kde mu najskôr v novembri 2012 na spirometrii zistili stredne ťažký stupeň obštrukčnej poruchy pľúcnej ventilácie s redukciou VC a predpísali mu vdychovať FORMANO a ECOBEC. Neaplikoval ani len jeden vdych, namiesto toho pokračoval v užívaní 3-4x denne Turmerix. V priebehu cca dvoch mesiacov prestal úplne kašľať. Na opakovanej kontrole v apríli 2013 už výsledok spirometrie znel: obštrukčná porucha ľahkého stupňa. Má ísť na kontrolu v novembri, sme presvedčení, že to bude už zase oveľa lepšie. Okrem užívania Turmerixu fajčí soľnú fajku.
 
Koncom mája t.r.(2013)  bol na pravidelnom pol ročnom vyšetrení v kardioambulancii, kde mal všetky základné sledované hodnoty v norme (cholesterol, triglyceridy, glykémiu), ale testy na štítnu žľazu boli katastrofálne. Pripomínam, že to bol ďalší dôsledok vedľajších účinkov užívania látky amiodaron. Som presvedčená, že poruchu štítnej žľazy v manželovom prípade jednoznačne spôsobilo užívanie lieku. Presne ako je to uvedené v nežiaducich účinkoch. A čuduj sa svete, zrazu mu lekárka tento pekelný Cordarone vysadila. Poslala ho na endokrinológiu, kde mu bez akéhokoľvek vyšetrenia (len mu vzali krv), nasadili THYROZOL na blokovanie zvýšenej tvorby tyroxínu. Manžel však nebol ochotný brať žiadny ďalší jed v podobe "lieku" na štítnu žľazu, akým thyreostatiká rozhodne sú, preto sa na úpravu činnosti štítnej žľazy rozhodol užívať komplexný roztok molekulárneho jódu. Po týždni užívania bol výsledok až neuveriteľný. Tvorba hormónu bola v norme.
Veľmi sme sa tešili, pretože endokrinologička povedala, že výsledky sa výrazne zlepšili, takže je spokojná, s tým, že, citujem: "sme to včas zastavili" a že nemusí mu zvyšovať dávku THYROZOLU. Samozrejme lekárka netušila, že manžel nezobral ani jednu tabletku, ale bral komplexný molekulárny jód.
 
Na ďaľšiu kontrolu má prísť v auguste. Samotné sono vyšetrenie štítnej žľazy bolo takisto negatívne, laloky v norme, čo do veľkosti aj tvaru, hladké kontúry, parenchým normoechogénny, bez ložiskových zmien…. Priam nechutne na mňa zapôsobila poznámka endokrinologičky v ambulantnej správe o jej očakávaniach, že vzhľadom na možné NUL tyreostatík (agranulocytóza, hepatopatia) pri náhlom vzniku febrilít a ulcerácii slizníc bude nutná okamžitá kontrola krvného obrazu + diferenciálu v najbližšom zdravot. zariadení. Hneď som si všetko naštudovala a zhrozila som sa, čo by ho bolo zrejme čakalo, keby bol THYROZOL bral. Chudáci ľudia, ktorí si tieto veci nečítajú a pokorne hltajú tie jedy. Som šťastná, že patrime k ľuďom s otvorenou hlavou.
 
Ďalšie výživové doplnky, ktoré manžel berie, sú vitamíny B6, B12, Calcium + Magnezium, čistý Koenzým Q10, Resveratrol, Liver Detox, vysadil diuretikum Verospiron a nahradili sme ho prírodným diuretikom na báze vitamínu C a extraktov z artičoky, zeleného času, brusnice veľkoplodej, púpavy, petržlenu a borievky. Okrem toho už dlhodobo na varenie používame 100 % kokosový olej (slnečnicový som úplne zrušila, na studenú kuchyňu používam olivový panenský a na niektoré druhy mäsa domácu bravčovú masť).

Od septembra minulého roka prešiel manžel na zdravú životosprávu aj v jedle, minimalizujeme mäso a keď, tak v bio kvalite, veľa zeleniny, minimum cukrov, a keď, tak sladíme Xylitolom. Nekonzumujeme žiadnu bielu múku, chlieb v obmedzenom množstve, aj to len kvalitný viaczrnný, tmavý. Mlieko nakupujeme na farme čisté, z ktorého robím domáce jogurty. Z vidieckych zdrojov máme tiež kvalitné bio vajcia a kozie mlieko a syr. Chodíme pravidelne denne na 4-5 km prechádzky do lesa severskou chôdzou. Týmito zmenami sa manželovi podarilo zhodiť za 9 mesiacov 15 kilogramov (t. j. cca 1,5 kg za mesiac). Sme pevne odhodlaní zbaviť sa aj posledných liekov a prejsť totálne na alternatívnu liečbu, čo vrele odporúčame všetkým našim rodinným príslušníkom, priateľom a známym. Tí, ktorí sa na to dali, už vidia výsledky a postupne vysadzujú lieky.
Na záver.
 
Manžel sa cíti bez syntetických liekov fantasticky, pije pravidelne kvalitný zelený čaj, užíva vitamín C s lyzínom, v zime a keď nie je dostatok slnka, berie vitamín D3, v lete ho čerpá zo slnka.
To je v stručnosti náš príbeh o tom ako veľmi sa štandardná medicína mýli, keď tvrdí, že niektoré ochorenia sú nezvratné. Ja som tak hlboko presvedčená o opaku, a moje skúsenosti to dokazujú, že všetko sa dá vrátiť do normálu a s trochou humornej nadsádzky verím, že mužovi raz defibrilátor vyberú…
 
 
Patrícia M., Bratislava, júl 2013