Th1 stimulátory imunity
 
Všeobecne vzatá „podpora imunity“ nemusí v praxi vôbec fungovať, pretože bez poznatkov, ktoré zložky konkrétna látka stimuluje sa môže rovnováha imunity dokonca ešte viac narušiť a tým zhoršiť priebeh ochorenia. 
V súčasnosti sú vďaka najnovším výskumom známe viaceré syntetické aj prírodné látky so schopnosťou posúvať imunitu smerom od Th2 dominancie k Th1. Tieto látky sa nazývajú Th1 stimulátory (Th1-shifters).
 
 
Známe stimulátory Th1 zložky imunity:
 
1) Inozín
 
Inozín je prirodzene sa vyskytujúca látka patriaca do skupiny purínov. Nachádza sa v mäse, živočíšnych produktoch, vzniká v tele enzymatickým rozkladom ribonukleovej kyseliny pochádzajúcej zo zaniknutých buniek.

Následne sa inozín zapája ako stavebná jednotka do novotvorby nukleových kyselín. Uvedený mechanizmus využitia inozínu má priamu súvislosť s podporou tvorby nukleových kyselín a následným zlepšením syntézy enzýmov, bielkovín a zlepšením funkčnosti imunitných buniek.

Inozín sa používa vo výživových doplnkoch na regeneráciu svalovej hmoty, liečebne sa využíva pri liečbe stavov spojených so zníženou odolnosťou proti vírusom a intracelulárnym L-formám baktérií, autoimunitných ochorení, pre neuroprotektívny (chrániaci nervy pred poškodením) účinok sa využíva v liečbe sklerózy multiplex. Inozín preukázateľne ruší účinky bakteriálnych a vírusových endotoxínov (škodlivých výlučkov) spôsobujúcich „cytokínovú búrku“ – závažnú, intenzívnu zápalovú reakciu vyvolanú toxínmi, spôsobujúcu vysoké horúčky, zlyhávanie orgánov až smrť. Môže pomôcť pri liečbe chronického únavového syndrómu.
 
Inozín zvyšuje degranuláciu – dozrievanie mastocytov, zvyšuje tvorbu interferónu-gama, celkovo pôsobí ako stimulátor Th1 zložky imunity s využitím pri liečbe vírusových ochorení.
 
Obvykle sa inozín podáva 500-1500 mg niekoľko krát denne, v pulznej schéme (nepravidelné dávkovanie).
zdroj:TRENDS in Pharmacological Sciences Vol.25 No.3 March 2004
 
 2) Inozín-pranobex (metizoprinozín, acedoben dimepranol, ISOPRINOSINE tbl.) 
 
Polosyntetický derivát inozínu, podľa údajov výrobcu so zlepšenou vstrebateľnosťou v porovnaní s inozínom. Pripravuje sa zlúčením, kombináciou inozínu, kyseliny acetamidobenzovej a dimetylaminoizopropanolu v pomere 3:1 dielu inozínu. Vzniknutá komplexná soľ v tele po vstrebaní uvoľňuje samotný inozín.
 
Nevýhodou tejto komplexnej zlúčeniny je znížený obsah samotného inozínu (molekula obsahuje len 24% čistého inozínu) čiže aj pri zlepšenom vstrebávaní je otázne či je aj vyššia účinnosť v porovnaní s podávaním 100%, čistého inozínu. Zo skúseností chiropraktikov vyplýva porovnateľná účinnosť a podstatne nižšia cena samotného inozínu.   Zdroj: http://www.prohealth.com/library/showarticle.cfm?libid=19235
 

Inozín-pranobex – polosyntetický derivát inozínu sa používa v liečbe vírusových infekcií, zvyšuje aktivitu NK-buniek. Zvyšuje hladiny IL-12, zvyšuje tvorbu interferónu-gama a zároveň znižuje hladiny IL-10, výsledkom je posun k aktivite Th1 zložky imunity. Metizoprinozín je netoxický, bezpečný a má minimum nežiadúcich účinkov, možné podávať deťom od 1 roka.
Podáva sa vo forme 500mg tabliet, takzvanou pulznou schémou, meniacimi sa dávkami.
Dôvod, prečo štandardná medicínska prax uprednostňuje derivát inozínu pred samotným inozínom nie je celkom zrejmý. Do úvahy prichádza nemožnosť patentovania inozínu ako prírodnej látky?
 
 
3) Extrakt z borovicových šišiek
 
Použitie pochádza z Japonska, neskôr sa rozšírilo aj do Grécka. Japonci používajú borovicové šišky na prípravu čaju, čo prispieva k významnému zníženiu výskytu rakoviny.

Predpokladá sa že účinné látky stimulujú lymfocyty, zvyšujú tvorbu IL-12 a znižujú tvorbu IL-10, čo vedie k posunu imunity smerom k Th1 zložke. Extrakt znižuje hladiny imunoglobulínov IgE, čo vedie k oslabeniu alergických reakcií. Posun imunity k Th1 zložke lieči nielen alergie a astmu (nadmerná reaktivita Th2), zvyšuje tiež odolnosť proti vírusom. Extrakt z borovicových šišiek sa používa vnútorne po kvapkách v dávke 10 kvapiek denne.
 
4) Heparín
 
Heparín je látkou ktorá zabraňuje zrážaniu krvi, patrí tiež medzi prírodné Th1 stimulátory.

Táto informácia objasňuje množstvo pozitívnych účinkov liečby prikladania pijavíc. Uvoľnenenie heparínu pochádzajúceho z pijavíc do krvi má viaceré liečebné účinky. Najviac je známy antiagregačný (protizrážanlivý) účinok prospešný pri vysokej zrážanlivosti krvi a žilovej trombóze, ďalej má heparín protizápalový účinok a najnovšie bol odhalený imunostimulačný účinok heparínu v prospech Th1 zložky imunity. Prikladanie pijavíc tak môže pomáhať v liečbe chronických infekčných ochorení zapríčinených vnútrobunkovými patogénmi.
 
5) Vitamín C
 
Z výskumu vyplýva že vitamín C má schopnosť zvyšovať Th1 zložku imunity voči vnútrobunkovým infekciám – vírusom a vnútrobunkovým L-formám baktérií. Stimuláciou interferónu-gama zároveň zosilňuje schopnosť imunokompetentných buniek rozpoznať a eliminovať rakovinové bunky. Podávanie, suplementácia vitamínu C vo forme doplnkov má všeobecne preukázateľný benefit pri vírusových a vnútrobunkových infekciách ako aj v liečbe rakoviny. K efektu stimulácie Th1 imunity vitamínom C dochádza pri podávaní vyšších dávok, odporúča sa 3-5 g denne. Bežne odporúčané dávky 100-500mg denne zabezpečujú prevenciu nedostatku, nemajú významnejší liečebný efekt. Viac o vitamíne C a stimulácii Th1 imunity si prečítajte tu: Vitamín C- stimulátor Th1 imunity.
 
6) Palina pravá
 
Liečebné použitie Paliny siaha do tradičnej čínskej medicíny používajúcej rastlinu na liečbu bunkových parazitov a rakoviny. Hlavnou obsahovou látkou Paliny je seskviterpenoid artemisinín. V experimentálnych pokusoch na zvieratách podávanie artrmisinínu zvyšovalo Th1 vnútrobunkovú imunitu a zároveň znižovalo Th2 imunitu. Artemisinín sa tým zaradil medzi ďalší prírodný stimulátor Th1 imunity. Podľa experimentov in-vitro stimuláciou Th1 zložky imunity vykazuje artemisinín selektívny cytotoxický účinok na rakovinové bunky, vrátane rakovinových buniek rezistentných (odolávajúcich) rádioterapii a chemoterapii. Neskôr bol artemisinín úspešne použitý v experimentálnej liečbe melanómu (rakoviny kože) u ľudí. Uvedené poznatky otvárajú nové možnosti imunologickej liečby rakoviny u ľudí.
 
zdroje:
1. Zhang, J., C. L. Yang. 2005. Pharmacology and toxicology of artemisinins. J. Hebei NU 22: 75-77.
2. Efferth T , Willmar Schwabe Award 2006: antiplasmodial and antitumor activity of artemisinin–from bench to bedside. Planta Med 73: 2007, 299–309.
 
7) Puškvorec obyčajný

Tradične sa Puškvorec používa na podporu mozgovej činnosti a pri depresiách ako neurotonikum, v liečbe tráviacich ťažkostí.

Najnovšie výskumy orientované na imunologické mechanizmy potvrdzujú imunostimulačné vlastnosti zvyšujúce aktivitu Th1 zložky imunity.

Podľa výskumu ruských vedcov z roku 2010 Puškvorec obsahuje špecifické vo vode rozpustné polysacharidy, ktoré majú schopnosť už v nízkych koncentráciách aktivovať makrofágy, zvyšovať tvorbu interleukínov IL-12, TNF-alfa a tým celkovo zvyšovať Th1 imunitnú odpoveď.

Polysacharidy z puškvorca predstavujú ďalšiu perspektívnu prírodnú látku použiteľnú na stimuláciu Th1 imunity v liečbe vnútrobunkových infekcií, onkologických ochorení a IgE sprostredkovaných porúch imunity. Skúseností z použitia Puškvorca pri infekčnom zápale lymfatických uzlín len potvrdzujú vyššie uvedené účinky.
 
zdroj: Belska NV, et.al.: Water-soluble polysaccharide obtained from Acorus calamus L. classically activates macrophages and stimulates Th1 response; Int Immunopharmacol. 10(8):933-42.Aug.2010.

8) Horká tekvička

Horká tekvička sa tradične používa na zníženie hladiny cukru a liečbu cukrovky. Podľa novších výskumov obsahuje proteíny (bielkoviny) ktoré účinne stimlujú vnútrobunkovú imunitu. Z viacerých experimentálnych a klinických štúdií vyplýva že Horká tekvička ako Th1 stimulátor môže pomáhať v liečbe vírusových infekcií, infekcií spôsobených intracelulárnymi formami baktérií (L-formy baktérií) a v liečbe rakoviny. Viac informácií si prečítajte tu: Imunostimulačné účinky Horkej tekvičky.
 
9) Tokotrienoly
Vitamín E tvorí skupina 8 štrukturálne podobných molekúl. 4 izoformy tokoferolov a 4 izoformy tokotrienolov, nenasýtených foriem vitamínu E. Suplementácia tokotrienolmi podporuje Th1 zložku iminity. Tokotrienoly zvyšujú koncentráciu interferónu gama, súčasne potláčajú tumor nekrózny faktor TNF-alfa. Výsledkom je zvýšenie vnútrobunkovej imunitnej odpovede.