Medicínske použitie
Liek pripravený zo zázvoru sa historicky nazýval “Jamajský zázvor” a používal sa ako stimulant, karminatívum (znižuje plynatosť), pri poruchách trávenia, pri kolikách ako črevné spazmolytikum, proti nevoľnosti. FDA zaradila zázvor medzi bezpečné potraviny so známymi interakciami s warfarínom. Zázvor sa nesmie používať pri žlčníkových kameňoch. Novšie výskumy zistili protizápalové účinky využiteľné pri tlmení bolestí spôsobených artritídou. Skúmaním vplyvu na biochemických procesov v tele sa zistila schponosť niektorých zložiek zázvoru tlmiť aktivitu emzýmov skupiny metaloproteináz, kroré sú zodpovedné za deštrukciu kolagénu pokožky a znižovanie hrúbky a elasticity kože.
Tráviace ťažkosti
Klinické výskumy potvrdili účinnosť zázvoru v prevencii kinetóz, nevoľnosti z pobytu na mori, cestovania. Zazvor potláča všetky symptómy súvisiace s kinetózou medzi ktoré patria závrate, nevoľnosť, dávenie a studený pot. Účinnosťou sa vyrovnáva voľnopredajným liekom používaným na kinetózy s obsahom moxastínu.
Podpora imunity
Zázvor nielen pôsobí zahrievajúco počas chladných dní, pomáha dôležitému poteniu pri prechladnutí a chrípke. Potenie významne napomáha detoxifikácii. Nemeckí výskumníci zistili že pot obsahujúci potenciálne germicídne látky pomáha v boji proti infekciám. Izolovali gén zodpovedný za produkciu proteínu nazvaného dermicidín. Dermicidín vzniká v potných žľazách, transportuje sa na povrch pokožky, kde zvyšuje obranyschopnosť proti častým invazívnym mikroorganizmom Eschericia coli, Staphylococcus aureus (spôsobuje infekcie kože), a huba Candida albicans.
Zázvor- rastlinný liek so širokým spektrom protizápalových účinkov.
Protizápalové účinky zázvoru sú známe po stáročia. Za posledných 25 rokov sústredilo mnoho výskumných laboratórií svoje výskumy s cieľom zistiť akými protizápalovými mechanizmami disponuje zázvor a vedecky zhodnotiť účinok porovnaním účinkov so štandardnými protizápalovými liekmi.
Pôvodný objav inhibičného účinku zázvoru na syntézu prostaglandínov spadá do obdobia 70 rokov minulého storočia. Tento objav priradil zázvor účinkami k skupine nesteroidných protizápalových liekov. Zázvor inhibuje tvorbu prostaglandínov prostredníctvom inhibície aktivity enzýmov cyklooxygenáza-1 (COX1) a cyklooxygenáza-2 (COX2).
Dôležitým rozšírením poznatkov bol neskorší objav tlmenia biosyntézy leukotriénov mechanizmom inhibície enzýmu 5-lipooxigenáza (LOX-5). Práve táto vlastnosť odlišuje zázvor od nesteriodných antireumatík (NSA). Objaveniu inhibície LOX-5 predchádzalo pozorovanie duálnych inhibítorov cyklooxygenázy (COX1 a COX2) a lipooxigenázy. Zistilo sa že tieto duálne inhibítory (COX1 a COX2 a LOX) majú výhodnejší profil účinnosti a menej vedľajších účinkov ako bežne používane nesteroidné antireumatiká (NSA).
Následne výskumy zázvorového extraktu postúpili do fázy zisťovania inhibície – tlmenia niekoľkých génov zúčastňujúcich sa zápalovej reakcie. Tieto gény kódujú cytokíny, chemokíny a enzýmy indukujúce COX-2. Tento objav inhibície zápalových génov potvrdil schopnosti ovplyvnenia biochemických ciest aktivácie chronického zápalu. Identifikácia účinkov zázvoru otvorila cestu k príprave liekov pre experimentálne štúdie a použitie v liečbe zápalu.
Zdroj: J Med Food (2005) 8: 125-32.
|