Kvalita kokosového oleja
 
Kokosový olej sa vyrába vo viacerých kvalitách. Najvyššiu kvalitu má panenský kokosový olej vyrobený z plodov tradičných kokosových paliem, Cocos nucifera, nie zo šľachtených hybridov. Vyrába sa lisovaním kokosovej dužiny, spracovávaný pri teplote nepresahujúcej 60 stupňov Celzia, bez zbavovania zápachu, nesmie byť rafinovaný a hydrogenovaný. Vynechaním rafinácie si zachováva príjemnú, typickú vôňu. Neobsahuje prídavky vitamínov alebo iných aditív.
 
Zloženie kokosového oleja
 
100 g kokosového oleja obsahuje
Nasýtené tuky celkom
92.1g
Nasýtené mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom
 
Kyselina kaprylová
C-8:0
7,5g
Kyselina kaprová
C-10:0
6,0g
Kyselina laurová
C-12:0
50,8g
Kyselina myristová
C-14:0
16,8g
Nasýtené mastné kyseliny s dlhým reťazcom
 
Kyselina palmitová
C-16:0
8,2g
Kyselina stearová
C-18:0
2,8g
Mononenasýtené tuky
5.8g
Polynenasýtené tuky
2.1g

Kyselina laurová C-12

Má najvyššiu antivírusovú aktivitu spomedzi nasýtených mastných kyselín. Obsah v kokosovom oleji sa pohybuje okolo 50 %. V tele sa premieňa na účinný monoglycerid – monolaurín, ktorý má protivírusové, antibakteriálne a proti plesňové účinky, narušuje ochranný lipidový obal viacerých vírusov.

 

Monolaurín bol 5000 – krát účinnejší v zastavení rastu patogénneho kmeňa Listeria monocytogenes v porovnaní s etanolom, ktorý sa bežne používa na povrchovú dezinfekciu.
Zdroj:Oh & Marshall, Int.J.Food.Microb.1993
 
Kyselina kaprová C-10

Obsah v kokosovom oleji sa pohybuje okolo 6 %. Podľa štúdie Islandskej Univerzity monoglycerid kyseliny kaprovej najrýchlejšie a najúčinnejšie zabíjala testované kmene kvasiniek Candida albicans. Narušuje štruktúru bunkovej steny kvasiniek.
(Gudmundur Bergsson, et. al.: In Vitro Killing of Candida albicans by Fatty Acids and Monoglycerides; Antimic. Agents and Chemotherapy; Vol 45, Nov.2001).
 
Kyselina kaprylová C-8

Obsah v kokosovom oleji sa pohybuje okolo 7 %. Podobne ako kyselina laurová sa kyselina kaprylová premieňa na účinný monokaprín. Monokaprín má tiež antivírusové účinky proti HIV, herpes simplex, cytomegalovírus, antibakteriálne účinky proti chlamýdiám.