Nedostatok vitamínu D
Nedostatok vitamínu D spôsobuje zhoršenie vstrebávania vápnika z potravy a pri dlhodobom nedostatku vedie k rachitíde – krivici detí, zhoršuje priebeh osteoporózy dospelých, zapríčiňuje mäkkosť a lámavosť kostí. Príjem vápnika a horčíka musí byť sprevádzaný dostatočným príjmom vitamínu D. Ak sa v dôsledku nedostatku vitamínu D zníži vstrebávanie a hladina vápnika v krvi, dochádza k aktivácii prištítnej žľazy a následne k zvýšenej tvorbe parathormónu. Parathormón zvýši tvorbu kalcitriolu v obličkách a zároveň umožní vyplavenie vápnika z kostí aby sa využil pre dôležitejšie metabolické funkcie akými sú neutralizácia kyslosti tkanív.
Nedostatočná hladina vitamínu D (menej ako 25ng/ml aktívnej 25-OH formy) je vysoko pravdepodobná u ľudí trpiacich súčasne dvomi a viacerými z nasledovných ochorení: osteoporóza, ochorenie srdca, vysoký tlak, autoimunitné ochorenie, depresia, chronický únavový syndróm, chronická bolesť a niektoré druhy rakoviny. Pri uvedených ochoreniach a najmä pri kombinácii viacerých je opodstatnené zisťovanie hladín vitamínu D a prípadné podávanie doplnkov vitamínu D.
Nedostatkom vitamínu D trpia viac ľudia s tmavšou kožou, tmavšie fototypy a ľudia vyhýbajúci sa pobytu na slnku.
Vitamín D a chronické ochorenia
Vedecké štúdie P. Goldberga z roku 1974 ukázali že podozrivo vysoký výskyt sklerózy multiplex v oblastiach sveta ktoré dostávajú relatívne nízke dávky slnečného žiarenia môžu v skutočnosti poukazovať na nedostatok vitamínu D. Začiatkom 80. rokov minulého storočia vedci zistili že bunky imunitného systému obsahujú receptor (miesto kde sa iná molekula viaže), ktorý je aktivovaný vitamínom D. Aktívna forma vitamínu D, kalcitriol je vlastne hormón ktorý ovplyvňuje bunkovú imunitu. Následné štúdie ukázali že injekčne podávaný D vitamín pomohol pri liečbe autoimunitných ochorení:
skleróza multiplex
diabetes 1.typu (cukrovka závislá od inzulínu)
reumatoidná artritída a lupus
Ďaľšie štúdie z roku 1999 potvrdili že podávanie vitamínu D bolo spojené so znížením rizika vzniku diabetes 1.typu (cukrovky).
Kto potrebuje zvýšiť príjem vitamínu D?
Ľudia vystavujúci pokožku celého tela primeraným dávkam slnečného žiarenia obvykle nepotrebujú zvýšený príjem vitamínu D z potravy. UV-žiarenie premieňa v pokožke bohato sa vyskytujúci 7-dehydrocholesterol na cholekalciferol – vitamín D.
Nedostatok pobytu na slnku
Prevládajúci dlhodobý pobyt v uzatvorených priestoroch, zamestnanie, uprednostňovanie záujmových aktivít v dome a byte (napr. práca a zábava pri počítači), prehnaný strach z rakoviny kože spôsobený UV-žiarením a časté používanie silných UV-filtrov (faktor 50) znížili dlhodobé kumulatívne dávky UV-žiarenia pod mieru potrebnú na tvorbu dostatočného množstva vitamínu D – najúčinnejšieho steroidného hormónu v našom tele.
Dlhodobo znížené hladiny vitamínu D boli štúdiami pozorované u populácií žijúcich v klimatických oblastiach sveta s nižším slnečným svitom a chladnejším podnebím, ktoré vedie k nutnosti nosenia šatstva pokrývajúceho povrch celého tela počas veľkej časti roka.
Príroda je ale tak dokonalá, že sama prináša účinnú pomoc pre obyvateľov severu v podobe tučných severských rýb obsahujúcich vysoké množstvá prirodzenej formy vitamínu D – cholekalciferolu.
Osteoporóza
K podávaniu vitamínu D vo forme cholekalciferolu alebo syntetického metabolitu 1-alfa-hydroxycholekalciferolu (ALPHA D3) sa pristupuje v liečbe osteoporózy. Zvýšením hladiny vitamínu D dochádza k lepšiemu vstrebávaniu vápnika a fosforu z čreva, zníženému vyplavovaniu vápnika z kostí a zlepšenej mineralizácii kostí.
Autoimunitné ochorenia
Podávanie vitamínu D je žiadúce u ľudí trpiacich akýmykoľvek autoimunitnými ochoreniami a ochoreniami spojenými s poruchou funkcie imunity: alzheimerov syndróm, skleróza multiplex, reumatoidná artritída, ekzémy, lupus a viaceré formy rakoviny.
Atopická dermatitída, psoriáza, rosacea
Epitelové bunky slizníc vytvárajú látku bielkovinovej povahy nazývanú katelicidín. Práve tvorba tejto látky je závislá od prítomnosti aktívnej formy vitamínu D. Nedostatok vitamínu môže z tohto dôvodu oslabiť slizničnú imunitu a narušiť celkovú funčnosť slizníc a kože. Účasť katelicidínu v hojení rán a širokého spektra kožných ochorení ako psoriáza, rosacea, atopická dermatitída môže otvoriť cestu k liečebnému využitiu vitamínu D v dermatológii.
Zdroj: J.Invest Dermatol.2008 Apr;128(4):816-24.
Liečba kortikoidmi
Terapeutické podávanie steriodných hormónov (kortikoidov) v liečbe rôznych zápalových ochorení spôsobuje zníženie hladín vitamínu D a oslabené vstrebávanie. V týchto prípadoch je žiadúce podávanie doplnkov vitamínu D.
Podávanie deťom
Vitamín D je nesmierne dôležitý pre deti. Zabezpečuje nielen normálny vývoj kostí. Deti potrebujú zvýšené množstvo vitamínu D rovnako pre správny vývoj imunitného systému.
Novšie výskumy ukázali že deti s dostatočným príjmom vitamínu D majú menej alergických ochorení, astmy, ekzémov, autoimunít a v dospelosti majú znížené riziko výskytu srdcovo-cievnych ochorení.
|