Príčiny a súvislosti Raynaudovho syndrómu
 
Príčiny zostávajú neobjasnené, istým ukazovateľom príčin vzniku RS je častá prítomnosť sprevádzajúcich ochorení a ich spoločné autoimunitné mechanizmy. Medzi možné príčiny patria autoimunitné reakcie voči cievam, kolagénu a spojivovým tkanivám, hematologické ochorenia, toxické príčiny, vedľajšie účinky liekov. Zvýšená reaktivita ciev je pravdepodobne zapríčinená poruchami signálnych mechanizmov buniek, medzi ktoré patria poruchy endoteliálnych relaxačných faktorov, zvýšená reaktivita nukleárneho faktora kappa (NF-kappa), zvýšená expresia (prejavy) zápalových cytokínov: TNF-alfa, IL-2, IL-6.
 
Medzi najčastejšie sa vyskytujúce sprievodné ochorenia patria:
 
Sklerodermia
Raynaudov syndróm sa vyskytuje u väčšiny ľudí so sklerodermiou, zriedkavým ochorením ktoré postihuje spojivové tkanivo, kolagén, vedie k spevneniu a zjazveniu kože a sekundárne aj k poškodeniu kĺbov a tráviaceho traktu. Sklerodermia spôsobuje Raynaudovu chorobu pretože znižuje prietok krvi do končatín.
 
Systémový lupus erythematosus
Raynaudov syndróm je tiež spoločný problém pre ľudí s lupus erythematosus – autoimunitným ochorením ktoré môže ovplyvniť mnoho častí tela vrátane pokožky, kĺbov, orgánov a ciev. Autoimunitné ochorenia su také, pri ktorých imunitný systém napáda zdravé tkanivo.
 
Reumatoidná artritída
Raynaudov syndróm môže byť prvou známkou reumatoidnej artritídy – zápalového ochorenia spôsobujúceho bolesť a stuhnutosť kĺbov, často vrátane rúk a nôh.
 
Sjögrenov syndróm
Raynaudov fenomén môže tiež nastať u ľudí, ktorí majú Sjögrenov syndróm – autoimunitné ochorenie, ktoré môžu sprevádzať skleroderma, lupus alebo reumatoidná artritída.
 
Ochorenie tepien
Raynaudov fenomén môže byť spojený s rôznymi chorobami, ktoré postihujú tepny, ako je ateroskleróza, ktorá je postupným nahromadením sklerotických plakov v cievach ktoré zásobujú srdce (koronárne tepny), vyskytuje sa tiež pri Buergerovej chorobe, poruche pri ktorej sa cievy na rukách a nohách zapália.
 
Syndróm karpálneho tunela
Karpálny tunel je úzky priechod v zápästí, ktorý chráni veľké nervy na ruke. Syndróm karpálneho tunela je ochorenie, pri ktorom zvýšený tlak kladený na nervy prechádzajúce karpálnym kanálom spôsobuje necitlivosť a bolesť v postihnutej ruke. Postihnuté ruky sa môžu stať náchylnejšie k chladným teplotám a epizódam Raynaudovho syndrómu.
 
Hypotyreóza
RS je tiež občas spojený s hypotyreózou samostatne alebo so sklerodermou (Grassi W et al 1998). Liečba substitúciou – dopĺňaním hormónov štítnej žľazy viedla v zriedkavých prípadoch k vyliečeniu RS (Shagan BP et al 1976).
 
 
Konvenčná medikamentózna liečba RS
 
Medikamentózna liečba sa zameriava na na zníženie závažnosti a frekvencie výskytu záchvatov. Nelieči príčiny vzniku ochorenia, tlmí prejavy. Prvou voľbou sú blokátory kalciových kanálov, napríklad nifedipín, diltiazem zabraňujúce sťahovaniu hladkej svaloviny ciev a tým znižujúce závažnosť priebehu záchvatov. Nifedipín sa nahrádza účinnejším losartanom.

Pri zužovaní ciev prstov sa tiež používajú látky zvyšujúce vizkozitu (tekutosť) krvi, napr. pentoxyfilín (TRENTAL, AGAPURIN).
Miestne na kožu sa aplikujú transdermálne náplaste s obsahom prostaglandínu E-1 ktorý rozširuje cievy a zabezpečuje lepšie prekrvenie.