Fyziologické funkcie jódu
 
Tyroidálna funkcia – tvorba tyroxínu.
 
Jód je nevyhnutný pre funkčnosť štítnej žľazy, autoreguláciu a tvorbu hormónov štítnej žľazy, tyroxínu a trijódtyronínu. Je to takzvaná tyriodálna funkcia jódu.
 
Extratyroidálne funkcie jódu.
Okrem tyriodálnej funkcie zabezpečuje jód množstvo ďalších, takzvaných extratyriodálnych funkcií. Takmer všetky bunky tela majú na povrchu bunkovej steny receptor pre hormóny štítnej žľazy. Jód zapojený do štruktúry hormónov ovplyvňuje prakticky všetky bunky v tele, riadi viacero metabolických funkcií, vrátane bazálnej rýchlosti metabolizmu, metabolizmu bielkovín, tukov a sacharidov, delenie a zánik buniek.
 
Jód bráni výskytu rakoviny. Kontroluje delenie buniek, rast tkanív. Navodzuje apoptózu – geneticky programovaný zánik buniek. Jód prostredníctvom komunikačných molekúl – jódolaktónov kontroluje signálne mechanizmy buniek sprostredkované rastovými faktormi (VEGF). Protirakovinové účinky jódu sa pokladajú za najvýznamnejšiu extratyroidálnu funkciu jódu. 
 
Antioxidant. Jód je špecifickým antioxidantom vychytávajúcim hydroxylové radikály. Jód chráni mozgové bunky pred peroxidáciou nenasýtených tukov nachádzajúcich sa v bunkových stenách.
 
20% celkového obsahu sa nachádza v koži, najmä v potných žľazách. Nedostatok jódu spôsobuje suchú kožu so zníženou schopnosťou tvorby potu.
Jód sa sústreďuje tiež v slinných žľazách kde sa zúčastňuje tvorby slín.
 
Jód sa koncentruje v tkanivách prsnej žľazy, kde pôsobí desenzitizačne na estrogénové receptory, čím dostáva pod kontrolu nadmerné delenie buniek a pôsobí preventívne proti fibrocystickému ochoreniu prsníka a chráni pred vznikom rakoviny prsníka.
 
V žalúdočnej sliznici zohráva životne dôležitú úlohu pri tvorbe žalúdočnej kyseliny. Nedostatok jódu môže byť príčinou achlórhydrie – poruchy tvorby žalúdočnej kyseliny a môže zvyšovať riziko rakoviny žalúdka. Zvyšuje odolnosť sliznice voči Helicobacter pylori.
 
Slzné žľazy potrebujú jód k tvorbe sĺz. Medzi príčiny suchých očí okrem zápalov a nedostatku omega-3 mastných kyselín patrí tiež nedostatok jódu.
 
Jód odstraňuje z tela toxické chemikálie a biologické toxíny.
 
Potláča auto imunitné procesy.
 
Posilňuje T-bunkami sprostredkovanú adaptívnu imunitu.