V akých formách sú dostupné omega-3 zdroje?
Kapsle s obsahom rybieho oleja štandardnej kvality
Najčastejšie sa predáva v lekárňach vo forme kapslí, od rôznych výrobcov pod názvom obsahujúcim označenie Omega-3. Kapsle obsahujú obvykle 0,5 až 1g rybieho oleja štandardnej kvality.
Koncentráty EPA a DHA v kapsliach
V súčasnosti sú tiež dostupné koncentráty omega-3 obsahujúce viac ako 50% EPA alebo DHA, často však v neprirodzenej, syntetickej etylesterovej forme s nižšou biologickou účinnosťou. Koncentráty obvykle obsahujú prídavky syntetických vitamínov, najčastejšie DL-tokoferol-acetát, syntetický E vitamín.
Aký je rozdiel medzi etylestermi a triglyceridmi mastných kyselín?
Etylestery sú chemicky nestabilnejšie, rýchlejšie sa rozkladajú v priebehu skladovania výrobku. Prirodzene sa v potravinách nevyskytujú a preto naše telo nie je adaptované pre optimálny metabolizmus. Štúdie dokázali, že etylestery sú až 50 krát menej vstrebateľné, enzymaticky sa ťažšie metabolizujú. Metabolizované v neprítomnosti glycerolu (pretože neobsahujú molekulu glycerolu) sa v organizme ťažšie konjugujú. Môžu byť zdrojom škodlivých voľných radikálov.
Ako poznám že kapsle obsahujú etylestery?
Zväčša to nie je možné rozpoznať, nakoľko výrobcovia nemajú povinnosť uvádzať použitú formu mastných kyselín /omega-3 etylestery alebo omega-3 triglyceridy = prírodné tuky/. Vo veľkej väčšine túto podstatnú "maličkosť" ani neuvádzajú. Neuvádzanie formy mastných kyselín môže poukazovať na zakrývanie nižšej kvality produktu.
Prináša zvýšená koncentrácia omega-3 v kapsliach zdravotné výhody
Na druhej strane výroba koncentrátov zvyšuje výrobné náklady a mení obsah ostatných prirodzených látok. Koncentrovaním sa strácajú prirodzené antioxidanty, ktoré sa musia nahrádzať syntetickými formami antioxidantov. Koncentrovaním sa napríklad úplne zbytočne vylučuje obsah blahodárne pôsobiacej kyseliny olejovej (omega-9) ktorá je známa vďaka olivovému oleju.
Kombinované omega 3-6-9
Prináša kombinácia omega-3-6-9 zdravotné výhody?
Skôr naopak, pridávanie omega-6 mastných kyselín nemá žiaden význam, pretože sú prítomné v potrave vo veľkom nadbytku. Práve veľký nadbytok omega-6 mastných kyselín v súčasnej potrave (slnečnicový, repkový olej) je dôvodom na vyváženie ich škodlivej nerovnováhy omega-3 mastnými kyselinami. V konečnom dôsledku pridávanie omega.6 mastných kyselín znižuje zdravotné prínosy omega-3 a teda aj celkovo prínos konzumácie takéhoto doplnku výživy.
Pridávanie omega-9 do výživových doplnkov rovnako nemá zmysel, je to luxusné vyhadzovanie peňazí. Najbohatším prirodzeným zdrojom omega-9 mastných kyselín je čerstvý olivový olej. Obsahuje až 75% kyseliny olejovej (omega-9) a nepostrádateľné flavonoidy. Iste uznáte, že nie je potrebné ho baliť do kapslí, pridávať do výživových doplnkov a potom za to riadne zaplatiť. Olivový olej má predsa svoje miesto v zdravej kuchyni v podobe panenského za studena lisovaného oleja s typickou lahodnou chuťou.
Prirodzený vysoko čistený rybí olej
Optimálu možnosť podávania omega-3 kyselín predstavujú prirodzené, obsahovo nezmenené, vysoko čistené rybie oleje. Výhodou prirodzeného vysoko čisteného rybieho oleja zbaveného akýchkoľvek zápachov a všetkých toxínov je komfortné užívanie po čajových lyžičkách a hlavne veľmi jednoduché podávanie menším deťom a starším ľuďom, ktorí môžu mať problémy s prehĺtaním kapslí. Prídavok prírodnej ovocnej arómy nemaskuje žiaden zápach, len zabezpečuje skvelú chuť a obľubu u detí.
Prirodzený rybí olej obsahuje 30% EPA a DHA a zvyšok tvoria tiež veľmi prospešné mastné kyseliny: alfa-linolénová ALA (omega-3) a kyselina olejová OA (omega-9) ktoré tiež prispievajú k priaznivým účinkom na zdravie. Navyše obsahuje biologicky účinnejšie prirodzené formy vitamínov a prirodzené antioxidanty.
Hlavným dôvodom pre odporúčanie prirodzených, vysoko čistených rybích olejov je vyvážený pomer jednotlivých prirodzených nutričných látok, príjemná chuť a ľahké podávanie a vysoká obľúbenosť aj u malých detí, ktoré vedia najlepšie oceniť príjemnú chuť.
Výhodou prirodzeného oleja je možnosť dopriať si podstatne vyššie dávky omega-3 mastných kyselín ako pri užívaní kapslí. Užívanie kapslí zabezpečuje z hľadiska prijatého množstva len nutričné minimum. Dávka 1 g rybieho oleja denne (1 kapsula) pre dospelých nie je dostačujúca na postrehnuteľné zlepšenie zdravotného stavu. Skúste sa zamyslieť, koľko by Vás stálo užívanie 10 kapslí rybieho oleja (10x500mg = 5g) a 1 polievkovej lyžice (cca 5g) rybieho oleja denne?
Pre mnohých ľudí, najmä s alergiami, atopickým ekzémom, syndrómom suchého oka, autioimunitnými ochoreniami, reumou, kardiovaskulárnymi chorobami, trpiacich vysokým krvným tlakom a cukrovkou by sa mal optimálny príjem čistých omega-3 mastných kyselín pohybovať v rozmedzí 2 až 4g denne, kedy sa už dosahuje nielen preventívny ale aj želateľný liečebný efekt. Užívanie 5 a viac kapslí denne nie je výhodné ani z praktického hľadiska a cena kapslových foriem je tiež podstatne vyššia.
Odporúčame Vám vysokočistený rybí olej z celých arktických tresiek, úplne zbavený zápachu, absolútne čerstvý. Je najbohatší prirodzený, ľahko stráviteľný zdroj obsahujúci až 40% omega-3 mastných kyselín. Vyrábaný na Islande, kvalita potvrdená nezávislými akreditovanými laboratóriami na Slovensku. Najvyšší stupeň čistoty HP (High Purity). Viac o produktoch si prečítajte v sekcii
|