Ľanový alebo prírodný rybí olej?
 
Aj keď ľanový olej je najbohatším zdrojom omega-3 (až 55%), nevýhodou je že obsahuje len omega-3 s krátkym reťazcom – kyselinu alfa-linolénovú – ALA.
 
Na to aby kyselina alfa-linolénová mohla priaznivo pôsobiť, zabudovať sa do bunkových membrán  celého tela a následne aby sa z nej mohli vytvárať prospešné prostaglandíny, musí sa najskôr premeniť – predĺžiť na omega-3 s dlhým reťazcom EPA a DHA. Práve omega-3 s dlhým reťazcom potrebuje mozog a imunita pre správnu funkciu.
 
Telo dokáže za ideálnych podmienok premeniť a teda aj prospešne využiť maximálne 15 %  prijatej  ALA. Potencionálne riziko konzumácie ľanového oleja vyplýva z dôvodu, že nepremenená ALA (85% prijatého množstva a viac) sa použije len ako zdroj energie.
 
Použitie akýchkoľvek nenasýtených mastných kyselín ako zdrojov energie, vrátane ALA je potencionálne rizikové. Pri ich metabolizme vznikajú vedľajšie produkty – voľné radikály.
 
Schopnosť metabolickej premeny ALA sa navyše vekom znižuje, odhaduje sa že po 50. roku života telo dokáže  premieňať a prospešne využiť menej ako 10% omega-3 kyseliny alfa-linolénovej (ALA).
 
Odporúčanie: uprednostnite kombináciu ľanových semienok a prírodného čistého rybieho oleja
Prečo semienka?
 
Pred ľanovým olejom uprednostnite konzumáciu čerstvo zomletých ľanových semienok, pretože obsahujú nielen ALA ale v šupkách sú aj lignány = slizy ktoré priaznivo ovplyvňujú slizničnú imunitu a flavonoidy, ktoré pôsobia antioxidačne. Zároveň Vám aj poskytnú istú dávku omega-3 podobne ako ľanový olej ale sprevádzanú prirodzenými antioxidantami.
Ak užívate ľanový olej ako zdroj omega-3, nahraďte ho prospešnejším vysoko čisteným rybím olejom úplne zbaveným zápachu.

Jednoducho pridajte polievkovú lyžicu rybieho oleja Omega-3 rybí olej HP natural do zeleninového šalátu alebo do dresingu, zmiešajte spolu s lyžicou panenského olivového oleja, bylinkami a budete prekvapení nielen príjemnou chuťou ale aj blahodárnymi účinkami na Vaše zdravie!
 
 
Prírodný rybí olej – najbohatší zdroj
hotových omega-3 s dlhým reťazcom: EPA a DHA
Omega-3 HP natural obsahuje:
33% EPA+DHA
8% ALA
celkovo až 40% omega-3
v prirodzenej, optimálne vstrebateľnej triglyceridovej forme