KURKUMA AKO PRÍRODNÉ ANTITROMBOTIKUM – LIEK NA ŽILOVÚ TROMBÓZU
 
Kurkuma sa vyznačuje nielen protizápalovými, ale aj antikoagulačnými účinkami (znižujúcimi zrážanlivosť krvi) pre jej schopnosť tlmiť tvorbu zrážanlivého faktora fibrinogénu. Fibrinogén zohráva kľúčovú úlohu v procese zrážania krvi a tvorby krvných zrazenín.

Zvýšená hladina fibrinogénu je dominantným rizikovým faktorom pre vznik srdcovo cievnych ochorení, mozgovej porážky a hlbokej žilovej trombózy. Zvýšený fibrinogén zohráva dôležitejšiu úlohu v rozvoji ochorenia ako napríklad zvýšená hladina homocysteínu, cholesterolu a triglyceridov.
 
Prečo je prírodná kurkuma účinná v prevencii trombózy?
 
Kurkuma obsahuje zmes biologicky aktívnych látok. Medzi antitromboticky pôsobiace látky patria nielen samotné kurkuminoidy ale aj aromatické prchavé silice, turmeróny.

Z kurkumy sa obvykle vyrábajú koncentrované extrakty komplexu kurkuminoidov, ktoré obsahujú 95-98% kurkuminoidov. Aj napriek tomu že koncentrované extrakty umožňujú podávať vyššiu dávku kurkuminoidov v 1 kapsli, koncentráty nedosahujú vyššiu biologickú účinnosť. Prečo? Izolované extrakty kurkuminoidov v porovnaní s pôvodnou kurkumou sú ochudobnené o obsah aromatických prchavých silíc – turmerónov, ktoré pôsobia synergicky (spoločne, podporne) a zvyšujú antitrombotickú účinnosť.
 
Porovnanie kurkumy a polosyntetických flavonoidov (DETRALEX)
 
Natívna, prirodzená kurkuma (nie extrakt kurkuminoidov) navyše biologicky potencovaná piperínom, prírodnou látkou nachádzajúcou sa v čiernom korení  (TURMERIX) svojou účinnosťou dokonca prevyšuje účinnosť flavonoidov obsahujúcich v najčastejšie podávaných prípravkoch na liečbu trombózy (DETRALEX). Vyššia antitrombotická účinnosť je daná silnejšími chelatačnými schopnosťami molekúl kurkumínu v porovnaní s chelatačnými schopnosťami molekúl polosyntetických flavonoidov (DETRALEX).
 
Porovnanie kurkumy a protizrážanlivých liekov
 
Kurkuma v porovnaní s ďalšími bežnými protizrážanlivými liekmi (antiagreganciami) používanými v liečbe žilovej trombózy – warfarínu (WARFARIN, ORFARIN), kyseliny acetylsalicylovej (ANOPYRIN), indobufénu (IBUSTRIN) alebo sulodexidu (VESSEL DUE F) má tiež viacero výhod.
 
Kým protizrážanlivé lieky pôsobia na izolované faktory zrážania krvi, kurkuma nielen znižuje zrážanlivosť krvi ale navyše protizápalovým pôsobením chráni výstelku cievnych stien (endotel), čím poskytuje širší liečebný potenciál.
Kurkuma aj pri vyšších dávkach vykazuje mierne protizrážanlivé účinky, pri podávaní kurkumy teda nevzniká riziko vzniku život ohrozujúceho krvácania ako je tomu pri podávaní warfarínov, ktorých dávkovanie musí byť prísne sledované pre nízky terapeutický index – malý rozdiel medzi účinnou a toxickou dávkou (WARFARIN).

Klinicky potvrdené mechanizmy účinku kurkumy v znižovaní zrážanlivosti krvi patria:
Zníženie hladiny plazmatického fibrinogénu
Zníženie tvorby tromboxánu TXA2– zrážanlivého faktora krvných doštičiek
Zníženie oxidácie LDL-cholesterolu – ochrana cievnych stien pred usadzovaním aterosklerotických plakov
 
Kurkuma v liečbe nehojacich sa rán – bércových vredov
 
Prírodná kurkuma (prírodné kurkuminoidy) je obzvlášť vhodná na liečbu nehojacich sa rán vyskytujúcich sa pri ťažkých formách žilovej trombózy. Zlepšením prekrvenia zabezpečuje kurkuma zlepšenie zásobovania nedokysličených (ischemických) tkanív kyslíkom a tým zlepšenie procesu hojenia rán. Kurkuma zamedzením pôsobenia nekrotizačného faktora (TNF-alfa) chráni tkanivá ohrozené nedostatočným zásobením kyslíka.
 
Preparáty s obsahom biologicky potencovaných prírodných kurkuminoidov
 
TURMERIX kapsle, 1 želatínová kapsla obsahuje 600mg biologicky potencovanej zmesi prírodných kurkuminoidov a prírodného piperínu. Odporúčané dávkovanie 1 až 3 kapsle denne.
 
Kombinácia prírodnej kurkumy s liekmi na trombózu.
 
Vhodné kombinácie
Prírodnú kurkumu je nielen možné ale aj vhodné kombinovať s polosyntetickými flavonoidmi (DETRALEX), enzymomoterapiou (WOBENZYM, PHLOGENZYM) a podávaním vitamínu E (VITAMIN E 200-400mg).
 
Možné kombinácie
Pri užívaní kyseliny acetylsalicylovej (ANOPYRIN 100mg), sulodexidu (VESSEL DUE F) a indobufénu (IBUSTRIN) spolu s kurkumou je riziko vzniku závažnejšieho krvácania minimálne.
 
Nevhodné kombinácie
Pri užívaní warfarínov (WARFARIN, ORFARIN) je nevyhnutná zvýšená opatrnosť a konzultácia súčasného užívania doplnkov s obsahom kurkuminoidov s ošetrujúcim lekárom, kontrola zrážania krvi a prispôsobenie dávky warfarínov pre možné vytesnenie warfarínu z väzby na plazmatické bielkoviny a tým náhle zvýšenie hladín warfarínu s rizikom vzniku závažného život ohrozujúceho krvácania.
 
 
Zdroje:  Ramirez-Bosca A et al.:Hydroalcoholic extract of Curcuma longa lowers the abnormally high values of human-plasma fibrinogen. Mech Aging Dev, 2000, 114
Shah B. et al.:Inhibitory effect of curcumin, a food spice from turmeric, on platelet-activating factor- and arachidonic acid and platelet aggregation through inhibition of thromboxane formation and Ca2+ signaling. Biochem Pharmacol.1999,Oct 1