Suchá pokožka.
 
Máte suchú pokožku? Sprevádzajú váš život ekzémy? Skôr, než sa poberiete k lekárovi, skúste dať šancu omega-3 tukom a nie len zvonka v krémoch. Tuky typu omega-3 hrajú veľkú rolu v každej bunke nášho tela. Tým, že do vašeho tela vnesiete rovnováhu medzi omega mastnými kyselinami, zbavíte sa najrôznejších problémov, ktoré vás až do dnešnej doby sužovali.
 
Omega-3 a zdravie pokožky.
 
Nenasýtené mastné kyseliny ovplyvňujú funkciu kože viacerými spôsobmi. Nedostatok spôsobuje poruchy bariérovej funkcie, suchú, atopickú kožu, psoriázu, zápaly a akné. Nové výskumy zároveň prinášajú povzbudzujúce poznatky že zvýšený diétny príjem nenasýtených mastných kyselín pôsobí na pokožku omladzujúco – rejuvenizačne, pôsobí proti chronologickému stárnutiu a stárnutiu spôsobeného UV-lúčmi.
 
Omega-3 a akné
 
Fakt, že akné je ovlyvniteľné diétnymi faktormi nie je novinkou. Rovnako vplyv nenasýtených mastných kyselín. Akné je charakteristické hyperkeratózou folikulárneho epitelu vedúcu k zápalovým komedónom folikulov.
Epidemiologické štúdie poukázali na znížený výskyt akné v komunitách so zvýšeným príjmom omega-3 mastných kyselín (Schaffer a kolektív 1989). V štúdii Hitcha a Greenberga (1961) sa potvrdil znížený výskyt ako aj intenzita prejavov akné u dospievajúcej mládeži konzumujúcej väčšie množstvo rýb a produktov z mora.
Posledná štúdia autora Logan a kolektív (2007) skúmala vplyv pridávania omega-3 do potravy za účelom redukcie prejavov akné. Omega-3 viedli k inhibícii syntézy (zníženiu tvorby) prozápalových leukotriénov (LTB-4) a tým k rzníženiu produkcie mazu a zníženiu zápalu o 70%. Z výsledkov jasne vyplýva že suplementácia – podávanie rybieho oleja ako zdroja omega-3 kyselín môže zlepšovať liečbu akné a u zdravej populácie pôsobiť preventívne.
 
Omega-3 a suchá koža.
 
Šúdia Dr.Rudina uvádza, že v priebehu niekoľkých mesiacov výrazne zmenil stav pokožky na rukách pacientov. Pokožka, ktorá bola predtým suchá, popraskaná a bolestivá sa stala jemnou a mäkkou. Ďalej šupinovitá koža a bolesti na pätách sa vyliečili. Frynoderma a folikulárna keratóza (nadmerné rohovatenie pokožky) zmizli z hornej časti paží, stehien a zadku. Mnoho pacientov sa rovnako zbavilo mnohoročným problémom tvoreniu lupín. Ekzém, synonymum pre dermatitídu (zápal kože), ustúpil u viac ako polovice pacientov, ktorí ním trpeli. Toto „kúzlo“ oleja z ľanového semiačka fungovalo u väčšiny ľudí. U tých, ktorých pokožka na tento olej adekvátne nezareagovala, sa osvedčilo miesto oleja z ľanového semiačka podávanie rybieho oleja.
U mnohých kožných ochorení, vrátanie lupienky (psoriázy), sa vyskytujú zápalové časti. Obvykle to znamená, že omega-6 eikosanoidy vyvolávajúce obtiaže odštartujú trvalý zápal v koži i napriek tomu, že sa v nej nevyskytuje žiadna infekcia práve tak, ako sa to deje v cievach, kĺboch a svaloch. Omega-3 tuky majú schopnosť nad nimi držať kontrolu tým, že „súperia“ o získanie rovnakých enzýmov, ktoré tuky typu omega-6 potrebujú k premene na eikosanoidy. Japonskí lekári zaznamenali zlepšenie červenej šupinatej pokožky u šiestich zo siedmich pacientov trpiacich lupienkou, ktorí denne užívali 3,6 g EPA (z rybieho tuku). Testy zároveň ukázali výrazný pokles omega-6 eikosanoidov, ktoré sú zodpovedné za zápaly.
 
Podávanie kyseliny dokosahexaénovej (DHA) pri atopickom ekzéme: randomizovaná, dvojoto-zaslepená klinická štúdia.
 
Zvyšujúci sa výskyt atopického ekzému je spájaný so zmenou v takzvanej západnej diéte, konkrétne so zníženou konzumáciou omega-3 (n-3) polynenasýtených mastných kyselín (PUFA) a zvýšeným príjmom omega-6 (n-6) PUFA.
Cieľ štúdie: Cieľom pilotnej štúdie bolo stanovenie účinnosti diétneho podávania n-3 PUFA kyseliny dokosahexaénovej (DHA) pacientom s atopickým ekzémom.
 
Metodika: Do dvojito zaslepenej, randomizovanej, kontrolovanej klinickej štúdie bolo zaradených 53 pacientov s atopickým ekzémom vo veku 18-40 rokov. Podskupina 21 pacientov dostávala 5,4g DHA denne, druhá skupina 22 pacientov dostávala izoenergetickú dávku nasýtených mastných kyselín. Podávanie trvalo 8 týždňov. Hodnotenie 20 parametrov závažnosti atopickej dermatitídy (SCORAD) prebiehalo v intervaloch 0, 4., 8. týždeň. Analyzovaná bola tvorba IgE a aktivácia periférnych mononukleárnych buniek (PBMC). Plazmatické hladiny mastných kyselín boli stanovené chromatograficky.
 
Výsledky: Skupina liečená DHA zaznamenala významné zlepšenie atopického ekzému v zmysle poklesu parametrov SCORAD.
DHA skupina: vstupné hodnoty: 37,0 (17,9-48,0), 8. týždeň: 28,5 (17,6-51,0); kontrolná skupina: vstupné hodnoty 35,4 (17,2-63,0), 8.týždeň: 33,4 (10,7-56,2).
 
Záver: Podávanie omega-3 DHA v dávke 4,8g denne už po 8 týždňoch zmiernilo príznaky atopického ekzému o 25%.
Zdroj: Koch C. et.al.: Br J Dermatol. 2008 Apr;158(4):786-92. Allergy-Center-Charité, Department of Dermatology and Allergology, Charité-Universitätsmedizin Berlin, Charitéplatz 1, 10117 Berlin, Germany.
 
Omega-3 a psoriáza.
 
V roku 1975 výskumníci Hammarstrom a kolektív zverejnili možný vplyv zvýšenej tvorby arachidónovej kyseliny na zhoršenie priebehu psoriázy. Kyselina arachidónova (AA) sa vytvára z omega-6 mastných kyselín. Tieto zistenia viedli k ďalším výskumom, použitiu omega-3 mastných kyselín s inhibičním účinkom na syntézu AA. Rybí olej podávali pacientom s psoriázou počas 8 týždňov. Výsledkom bolo mierne až stredné zlepšenie prejavov psoriázy.
 
Omega-3 a prevencia vrások.
 
Výskumy ukazujú, že mladosť pokožky môže byť do značnej miery zachovaná užívaním rybieho oleja, obzvlášť jeho zložky – eikosapentaénovej omega-3 kyseliny (EPA). Rybí olej v klinických štúdiách obmedzil fotoageing – stárnutie spôsobené UV-žiarením a z neho vyplývajúcu elastózu, redukoval tvorbu vrások a preventívne pôsobil proti chronologickému stárnutiu kože a jeho hlavnému prejavu zmenšovaniu hrúbky kože (Kim et al., 2005).
Ochrana pred UV-žiarením je veľmi dôležitá z dôvodu zamedzenia predčasnému stárnutiu kože a degradácii kolagénu. Omega-3 EPA zmierňuje UV-žiarením indukované poškodenie a tým pomáha pokožke zachovať mladistvý vzhľad (Sies & Stahl, 2004).
Rhodes a kolektív, (2003) skúmali na 42 dobrovoľníkoch účinky podávania omega-3 EPA alebo mononenasýtenej kyseliny olejovej počas 3 mesiacov. Výsledky ukázali že subjekty v skupine EPA mali zvýšenú odolnosť voči UV-žiareniu hodnotenú ako p-53 expresiu 24 hodín po UV-ožiarení. Výživová suplementácia EPA zvyšuje ochranu pred UV-lúčmi spôsobeného poškodenia kože a zároveň prispieva k prevencii výskytu rakoviny kože.
Štúdia autorov Kim a kolektív (2006) objavila že EPA nielen chráni voči UV-indukovanému stárnutiu pokožky ale aj pôsobí rejuvenizačne – omladzujúco. Podávanie EPA po vystavení UV-žiareniu spôsobilo nárast množstva extracelulárnych matrixových proteínov, akými sú prokolagén, tropoelastín, fibrilín-1 mechanizmom zvýšenia transformačného rastového faktora b (TGF-b). Zvýšenie koncentrácie týchto proteínov obnovilo pokožku a viedlo k zlepšeniu celkového vzhľadu.
 
Kozmetické krémy s obsahom omega-3?
 
Omega-3 mastné kyseliny pomáhajú pokožke, ale najúčinnejšia pomoc prichádza zvnútra, pri konzumácii potravy s obsahom omega-3, vonkajšie ošetrenie kozmetickými krémami obsahujúcimi omega-3 má len minimálny účinok.
Reklamy kozmetických firiem predávajúcich krémy s obsahom omega-3 pozitívne účinky vyzdvihujú a propagujú. Prečo ale nehovoria nič o zvýšení príjmu omega-3 v potrave, čo je mnohokrát účinnejšie? Pretože potom by sme nepotrebovali omega-3 krémy.