Liečba oparu
 
Na liečbu oparu sa v súčasnosti najčastejšie používajú lieky obsahujúce syntetické látky nazývané virostatiká. Aplikujú sa  zvonka ako krémy, gély, náplaste alebo sa užívajú vnútorne vo forme tabliet. Dosahujú značnú účinnosť pri už prebiehajúcej infekcii, vedú k rýchlejšiemu ústupu pľuzgierov. Ich nedostatkom je že nedokážu pôsobiť preventívne a zamedziť opakovaniu výskytu oparu v budúcnosti z jednoduchého dôvodu – neriešia vlastnú imunitu organiznu, odolnosť voči vírusovej infekcii. Častým používaním syntetických virostatík navyše vzniká rezistencia – znižovanie účinnosti.
Dobrou správou je že existujú mnohé preventívne a liečebne pôsobiace prírodné látky, ktoré dokážu zvyšovať odolnosť tela proti vírusovej infekcii a tým znížiť výskyt oparu pier, prípadne problém úplne odstrániť.
 
Účinnú prevenciu a zároveň liečbu oparu na perách predstavujú prirodzené stimulátory imunity. Nakoľko ochorenie opar spôsobuje vírus napádajúci a deliaci sa vo vnútri buniek, je dôležité aby stimulátory imunity mali schopnosť zvyšovať takzvanú celulárnu – vnútrobunkovú (Th1) imunitu. K stimulácii vnútrobunkovej imunity je potrebné siahnúť po špeciálnych Th1 stimulátoroch. Viac o Th1 stimulátoroch si prečítajte v článku: Th1 stimulátory imunity 
 
Liečbu oparu imunostimuláciou je vhodné dopĺňať zvýšením príjmu lyzínu, ktorý pôsobí prirodzene virostaticky a pravidelnou konzumáciou probiotických potravín.
 

Laktobacillus acidophilus
 
Laktobacillus acidophilus je probiotický kmeň používaný na prípravu jogurtov. Určite ste počuli o pozitívnych účinkoch probiotík na trávenie a zvýšenie odolnosti. Práve súvislosť medzi laktobacilmi a posilnením imunity viedla k objavu že probiotický kmeň môže pomáhať pri oparoch na perách. Z viacerých výskumov vyplynulo že probiotické kmene stimulujú tvorbu interferónu-gama, látky zodpovednej za identifikáciu napadnutých buniek a zapojenie imunotoxických B-buniek ničiacich tieto napadnuté bunky.
 
Lekári liečiaci váznejšie hnačky probiotikami zistili, že u pacientov trpiacich zároveň oparmi na perách nastalo súčasne značné zlepšenie priebehu infekcie pier. Následné klinické štúdie potvrdili nielen liečebný ale dokonca aj preventívny účinok laktobacilov proti oparom na prerách. Konzumácia jogurtov je určite prospešná, neexistujú však dôkazy o účinnosti aká bola dosiahnutá pri užívaní kapslí s probiotikom. Probiotické kapsle neobsahujú vitamíny a minerály ako jogurt, ale dokážu cielene zabezpečiť príjem podstatne vyššej dávky probiotických mikroorganizmov.
 
Lyzín
 
Ďalšiu pomoc v úľave pri opare úst zabezpečuje L-lyzín. Lyzín je esenciálna aminokyselina. Znamená to že naše telo nedokáže lyzín vytvárať a preto je odkázané výlučne na príjem z potravy. Z lyzínu sa v tele vytvárajú bielkoviny, enzýmy a protilátky bojujúce proti infekciám. Zistilo sa že lyzín je obzvlášť účinný nielen v liečbe ale aj v prevencii opätovného návratu oparov.
 
Lyzín spomaľuje množenie vírusu herpes simplex a tým poskytuje imunitnému systému čas na získanie prevahy a likvidáciu infekcie. K spomaleniu množenia vírusu dochádza následkom zníženia tvorby aminokyseliny arginín, ktorá je nevyhnutnou podmienkou pre replikáciu (kopírovanie) vírusových častíc. Bez arginínu sa vírusové častice nedokážu množiť. Lyzín prirodzene znižuje tvorbu arginínu. U ľudí často trpiacich oparom na perách sa odporúča dlhodobé užívanie lyzínu v nízkych preventívnych dávkach. Krátkodobé vysoké nárazové dávky sú vhodné len počas prebiehajúcej infekcie.

Lyzín sa vo väčších množstvách nachádza najmä v mliečnych výrobkoch. Najbohatším zdrojom je tvrdý syr, značné množstvá lyzínu obsahujú ryby, kuracie mäso a vajcia. Aj keď dokážeme zabezpečiť dostatočný príjem lyzínu z potravy, pre zníženie výskytu infekcie oparu je rovnako dôležité vyhýbanie sa potravinám s vysokým obsahom arginínu. Medzi nevhodné potraviny s vysoko prevažujúcim obsahom arginínu nad lyzínom patria vlašské orechy, lieskové orechy, burské oriešky, pistácie, želatína, aspik.
 
Veľmi účinnú alternatívu liečby oparu predstavuje podávanie aminokyseliny lyzín v dennej dávke 3 až 6 gramov v kombinácii s vitamínom C, ktorý v dávke 1 až 3g denne významne stimuluje aktivitu iminitného systému, tvorbu interferónov sprostredkujúcich imunitnú odpoveď proti vírusom.
 
Konkrétne výživové prípravky obsahujúce lyzín, prolín v kombinácii s vitamínom C: odporúčame Prolysin-C tablety. Lyzín blokuje replikáciu vírusov, vitamín C stimuluje vnútrobunkovú Th1 zložku imunity zabezpečujúcu obranyschopnosť pred vírusmi.
 
prolysin-c   
Vitamín D3
 
Vitamín D3, cholekalciferol je sekosteroidná látka ktorá pôsobí ako hormón. V bunkovom jadre sa nachádzajú sekvencie nazývané vitamín D receptory (VDR). V súčasnosti je známych viac ako 200 biologických procesov, ktoré riadi vitamín D. Medzi najdôležitejšie biologické účinky z hľadiska liečby oparu je stimulácia oboch typov imunity, diferenciácia – vyzrievanie imunitných buniek a tvorba virocidných a antibakteriálnych peptidov – katelicidínov. Katelicidíny majú schopnosť neutralizácie vírusových a bakteriálnych antigénov. Pri oslabenej imunite prejavujúcej sa aj častejším výskytom oparov sa odporúča najmä v zimnom období dbať na dostatok vitamínu D. Keď tvorba v pokožke neprebieha, je potrebné zabezpečiť dostatočný príjem z potravy a vhodných doplnkov. 
 
Odporúčané dávky pre dospelých: 1000 – 4000 I.U./denne počas zimného obdobia (september-marec)
Odporúčané zdroje vitamínu D:
 
Olej z treščej pečene – obsah 100 I.U./1 ml  – dávka 10ml/deň
V prípade nedostatočnej liečebnej odozvy na podávanie oleja z treščej pečene je potrebné doplniť chýbajúcu dávku vitamínu D vo forme tabliet. Pri podávaní oleja z treščej pečene v dávke prevyšujúcej 2 polievkové lyžice denne by mohlo dochádzať k nadmernému príjmu vitamínu A.
 
Vitamín D3 tbl 180×1000 I.U. – zdroj prírodného vitamínu D, identický D3 – cholekalciferol, extrahovaný z lanolínu (tuk ovčej vlny)
 
Propolis
 
Propolis sa tradične využíva ako prírodný liek na infekcie. Pôsobí proti baktériám a vírusom. Antibakteriálny účinok propolisu sa pripisuje viacerým mechanizmom. Zabránením delenia bakteriálnych buniek brzdí ich rast. Narušením tvorby bielkovín spôsobuje rozklad bunkových stien baktérií. Stimuláciou tvorby makrofágov posiľňuje odolnosť proti vírusovým infekciám. Propolis vo forme mastí dosahuje podľa výsledkov klinických štúdií porovnateľnú a vyššiu účinnosť ako syntetické virostatikum acyklovir. Použitie propolisu vo forme mastí je bezpečné, reakcie kože sa môžu vyskytnúť u ľudí s alergiou na včelie produkty.

Zdroj: Vynograd et al.: A comparative multi-centre study of the efficacy of propolis, acyclovir and placebo in the treatment of HSV-2; Phytomedicine, 2000 Mar;7(1):1-6.
 
Brokolica, kapusta a ružičkový kel
 
Tieto kapustovité zeleniny majú veľký potenciál v prevencii vzniku oparov. Brokolica, kapusta a ružičkový kel majú vysoký obsah zlúčeniny nazývanej indol-3-karbinol (I3C), ktorá preukázala v klinických štúdiách schopnosť narušovať množenie vírusu Herpes simplex. Indol-3-karbinol pôsobí ako antagonista G-1 fázy replikácie vírusu. Takže ak si stále myslíte že konzumácia tejto zeleniny nie je dôležitá, je čas na zmenu názoru.
 
Ďaľšie tipy pri liečbe oparu pier
 
Snažit sa udržať pľuzgiere čisté a suché. Krytie make up-om môže zhoršiť priebeh hojenia. Najvhodnejším krytím je liečivý masťový základ s obsahom propolisu.
 
 
Rôzne mini-náplaste majú kozmetický efekt a poskytujú sterilné krytie, nevýhodou je mokvajúca rana a riziko odtrhnutia časti pokožky na okraji pľuzgiera pri manipulácii s náplasťami.
 
 
Časť oparov vzniká následkom nadmerného pôsobenia slnka. V tomto prípade je vhodné použiť balzám na pery s UV-filtrom.
 
 
Uprednostniť konzumáciu potravín bohatých na lyzín: syr, mlieko, jogurt, zemiaky, ryby, kuracie mäso, kvasnice.
 
 
Vyhýbať sa potravinám obsahujúcim vysokú prevahu arginínu nad lyzínom: vlašské orechy, lieskové orechy, mandle, burské oriešky, pistácie.