Aká je funkcia vitamínu D?
 
Vitamín D je nevyhnutný pre normálny vývoj kostí, zachováva hustotu a pevnosť kosti. Je potrebný pre využitie vápnika a fosforu. Vitamín D je zaradený do skupiny vitamínov ale v skutočnosti pôsobí ako najúčinnejší steroidný hormón v tele, zvyšuje spätné vstrebávanie vápnika a fosforu v obličkách a zvyšuje minerálny obrat v kostiach. Rovnako zvyšuje obsah vápnika v poškodených častiach kostí. Vitamín D priamo ovplyvňuje imunitné reakcie, používa sa v prevencii a liečbe rôznych druhov rakoviny, najmä rakoviny pľúc a prostaty. Vedecké dôkazy sa zhodujú v úlohe vitamínu D ako hormónu kontrolujúceho autoimunitné ochorenia a sklerózu multiplex.
 
Aké formy vitamínu D poznáme?
 
Cholekalciferol (vitamín D3)
Cholekalciferol je prirodzene vyskytujúca sa forma vitamínu D. Vytvára sa vo veľkom množstve v pokožke pôsobením UV-žiarenia. Vitamínu D3 môže byť prijatý z potravinových zdrojov alebo doplnkov vo forme kapslí. Za vitamín D sa považuje cholekalciferol, všetky ostatné podobné zlúčeniny sú chemické modifikácie alebo metabolické produkty.
 
Kalcidiol (25-OH D3)
Kalcidiol (25-hydroxy-vitamín D) predstavuje prehormón, vytvára sa z cholekalciferolu. Pri zisťovaní hladiny vitamínu D v krvi sa obvykle stanovuje koncentrácia kalcidiolu.
 
Kalcitriol (1,25-OH D3)
Kalcitriol (1,25-dihydroxy-vitamín D) sa vytvára v obličkách a tkanivách z kalcidiolu. Je najúčinnejší steroidný hormóm tela. Kalcitriol má významné protirakovinové účinky. Niekedy sa nazýva aj aktívnou formou vitamínu D.
 
 
Prečítajte si ďaľšie články:
Čo spôsobuje nedostatok vitamínu D?
Ako zabezpečiť optimálny príjem?
Úloha vitamínu D v obrane pred infekciami
Vitamín D a chrípka
Vitamín D a rakovina prostaty
Vitamín D spomaľuje stárnutie