Charakteristika a obsahové látky

Pálivú chuť a špecifickú sladkú vôňu škorice spôsobuje obsah prchavých aromatických látok. Kôra obsahuje 0,5 až 1% aromatických silíc. Medzi najviac zastúpené patria cinnamaldehyd (60 % aromatického oleja z kôry), etyl-cinnamát, cinnamyl-acetát, cinnamyl-alkohol, alfa-bergamotén, metyl-chavikol, metylhydroxychalkón a  eugenol ktorý sa nachádza najviac v listoch – vonný olej destilovaný z listov škoricovníka  obsahuje 80-85% eugenolu.
 
Škorica obsahuje tiež kumaríny, látky potencionálne nebezpečné vo vyšších dávkach, môžu spôsobiť poškodenie pečene a obličiek. Obsah kumarínov kolíše podľa druhu škoricovníka. Škoricovník ceylónsky, Cinnamomum zeylanicum obsahuje zanedbateľné množstvá kumarínov.
 
Škorica je silný antioxidant chrániaci potraviny
 
Škorica je veľmi silný antioxidant. Ak porovnáme antioxidačné účinky škorice so 6 ďaľšími koreniami: aníz, zázvor, sladké drievko, mäta, vanilka a muškátový orech a syntetickými antioxidantami používanými v potravinách a krmivách: butylhydrohyanizol (BHA), butylhydroxytoluén (BHT) a propylgalát, škorica zabraňuje oxidácii účinnejšie ako všetky uvedené látky a korenia okrem mätového oleja.