Jód
 
Stopové prvky sú nepostrádateľné pre rad fyziologických funkcií. Jód patrí spolu s fluórom, chlórom a brómom do skupiny halogénov, vysoko reaktívnych nekovov. Jód sa najviac prirodzene vyskytuje v morských riasach a morských živočíchoch. Z pohľadu výskytu v prostredí je najmenej zastúpeným halogénom v zemskej kôre. Obsah jódu v pôdach sa líši, väčšinou je relatívne nízky následkom postupného odplavenia do morí.
 
Jód bol objavený Bernardom Courtoisom v Paríži v roku 1811, ale trvalo takmer 100 rokov kým sa zistila jeho kľúčová úloha pre funkciu štítnej žľazy. V roku 1927 Sir Charles Harrington ohlásil, že veľká časť molekuly tyroxínu (T4 – hormónu štítnej žľazy) bola tvorená jódom (65,3% hmotnosti).
 
Hlavný význam jódu pre funkciu štítnej žľazy je všeobecne dlhodobo známy, výskumy uskutočnené v posledných niekoľkých rokoch však poodhalili ďalšie funkcie jódu akými sú riadenie metabolizmu takmer každej bunky nášho tela, antioxidačné a antiproliferatívne – proti nádorové účinky. Jód zohráva dôležitú úlohu v prevencii rakoviny prsníka, vaječníkov, prostaty, mozgu, fibrocystického ochorenia prsníka, psychických porúch, deficitu pozornosti, syndrómu hyperaktivity a fibromyalgie. 
 
Jód sa nachádza v potrave vo forme anorganických solí, jodičnanu alebo jodidu, organicky viazaného jódu na bielkoviny, tuky (jódolipidy), v morských riasach (napr. dulse, wakame, kombu) sa nachádza vo forme anorganických diatómických molekúl jódu (molekulárny jód alebo I2) a organického jednoatómového jódu (°I). Jód sa rýchlo vstrebáva do krvného obehu, aktívnym prenosom sa koncentruje vo folikulách štítnej žľazy, kde dosahuje 20-40 násobok koncentrácie v krvi. Okrem štítnej žľazy sa koncentruje v niektorých orgánoch a tkanivách.
 
U dospelého človeka s primeraným príjmom jódu sa nachádza približne 30% celkového množstva jódu (15 mg) v štítnej žľaze a hormónoch štítnej žľazy, zvyšných 70% (50 mg) sa nachádza extratyroidálne v rôznych tkanivách, najviac sa koncentruje v prsných žľazách, koži, žalúdočnej sliznici, slinných žľazách, maternici, v mozgovo-miešnom likvore.